Back To Top
İtalyan sanatçı Cattelan'ın 'muz' eserine polis koruması

İtalyan sanatçı Cattelan'ın 'muz' eserine polis koruması

 - Son Güncelleme: 08.12.2019 Pazar 17:55
İtalyan sanatçı Cattelan\'ın \'muz\' eserine polis koruması
- A +

İtalyan heykel sanatçısı Cattelan'ın duvara bantlanmış muzdan oluşan ve 120 bin dolara satılan çalışmasındaki muzu, performans sanatçısı Datuna'nın duvardan kopararak yemesi üzerine eseri polis korumaya başladı. Muzun yine Datuna sosyal medyadan "Benim sanat gösterim. Maurizio Cattelan'ın sanat çalışmalarını seviyorum ve bu kurguyu gerçekten beğendim. Çok lezzetli" paylaşımı yaptı.

İtalyan heykel sanatçısı Maurizio Cattelan'ın duvara bantlanmış muzdan oluşan ve 120 bin dolara satılan çalışmasındaki muzu, başka bir sanatçının duvardan kopararak yemesi üzerine eseri polis korumaya başladı.

"BU KURGUYU GERÇEKTEN BEĞENDİM"

Performans sanatçısı David Datuna, Instagram'da Cattelan'ın 'Komedi' adını verdiği, Miami'deki uluslararası sanat galerisi Art Basel'da sergilenen duvara bantlanmış muzu yediği görüntüleri paylaştı.

19-12/08/ana-manset-2-1575810193.jpg

Datuna paylaşımında "Benim sanat gösterim. Maurizio Cattelan'ın sanat çalışmalarını seviyorum ve bu kurguyu gerçekten beğendim. Çok lezzetli" ifadelerini kullandı.

ESERİ POLİS KORUMAYA BAŞLADI

Çalışanlardan biri Datuna'ya kızsa da yeni bir muz duvara bantlandı ve çalışmayı koruması için polis sevk edildi. Galeri direktörü, Datuna'nın eseri bozmadığını, muzun bir fikir olduğunu belirtti.

Sanatçının küresel ticarete bir eleştiri olarak üç adet ürettiği eserin iki versiyonu, önceki gün düzenlenen sanat fuarında yüz yirmişer bin dolara alıcı bulmuştu. Çalışmanın üçüncü kopyası için 150 bin dolar fiyat belirlenmişti.

19-12/08/muz.jpg

ALICILAR ÇÜRÜYEN MUZU DEĞİŞTİREBİLECEK

Alıcılara eserle verilen orijinallik sertifikasına göre, eser sahipleri çürüme halinde, gerekli gördükleri takdirde muzu değiştirebilecek.

Hiciv ağırlıklı heykel ve enstelasyon çalışmalarıyla tanınan Cattelan'ın 18 ayar altından yaptığı klozet biçimli heykel, eylül ayında İngiltere'de sergilendiği Bleinheim Sarayı'ndan çalınmıştı. 'Amerika' adı verilen esere yaklaşık 6 milyon dolar değer biçiliyordu.

Yükleniyor...

ANKARA/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN