Back To Top
Johnson: 74 terör hükümlüsü erken tahliye oldu

Johnson: 74 terör hükümlüsü erken tahliye oldu

Johnson: 74 terör hükümlüsü erken tahliye oldu
- A +

Terör suçu işleyip erken tahliye edilenlerin sayısını 74 olarak açıklayan İngiltere Başbakanı Johnson, Londra'daki terör saldırının hemen ardından konuyu gündemlerine aldıklarını söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris  Johnson, BBC'de katıldığı programda Londra'da cuma günü 2 kişiyi öldürüp 3 kişiyi yaralayan terör hükümlüsü Usman Khan'ın (28) erken tahliye edilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Khan'ın serbest kalırken yararlandığı yasanın, İşçi Partisi hükümeti tarafından çıkarıldığını kaydeden Johnson, Muhafazakar Parti'nin iktidarda olduğu son 10 yılda neden yasayı değiştirmediğinin sorulması üzerine ise "Ben yeni bir başbakanım." dedi. 

"ENGELLEMEK İÇİN GEREKLİ ADIMI ATACAĞIM"

Konuya farklı yaklaştıklarını söyleyen Johnson, "2003 ve 2008'de (otomatik serbest bırakmaya) karşı çıktım ve şimdi Başbakan olduğuma göre ciddi cinsel, şiddet içeren veya terör suçları işleyen kişilerin erken tahliye edilmemelerini sağlamak için adımlar atacağım." diye konuştu. 

Terör suçu işleyip erken tahliye edilenlerin sayısını 74 olarak açıklayan Johnson, Londra'daki saldırının hemen ardından konuyu gündemlerine aldıklarını ifade etti. 

NE OLMUŞTU? 

Usman Khan, cuma günü saat 14.00 sıralarında 5 kişiyi bıçakladıktan sonra polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Kurbanlardan ikisi, daha sonra kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetmişti.  

Olayı terör saldırısı olarak niteleyen polis, saldırının Khan'ın da davet edildiği mahkumların rehabilitasyonuna ilişkin konferans sırasında başladığı ve daha sonra konferans salonunun hemen yanındaki Londra Köprüsü'nde devam ettiğini açıklamıştı. 

Polis, saldırganın sahte olduğu anlaşılan bir patlayıcı cihaz taşıdığını da duyururken Khan'ın 2012'de Londra Menkul Kıymetler Borsası'na yönelik saldırı planındaki rolü nedeniyle 16 yıl hapse mahkum edildiği ancak infaz kanunları uyarınca erken tahliye edildiği belirlenmişti.

LONDRA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN