Back To Top
Kamerun'da ordu ile Anglofon ayrılıkçılar arasında çatışma

Kamerun'da ordu ile Anglofon ayrılıkçılar arasında çatışma

 - Son Güncelleme: 17.04.2019 Çarşamba 08:35
Kamerun\'da ordu ile Anglofon ayrılıkçılar arasında çatışma
- A +

Kamerun'un İngilizce konuşulan (Anglofon) Kuzey-Batı bölgesinde ordu ile ayrılıkçılar arasında çıkan çatışmada 13 asker ve 2 ayrılıkçının öldüğü bildirildi.

Yerel basındaki haberlere göre, Kuzey-Batı bölgesindeki Luh beldesinde askerler, ayrılıkçıların pususuna düştü. Ayrılıkçıların, beldeyi bölgenin geri kalanına bağlayan köprüyü keserek askerlerin üzerine ateş açmasıyla çıkan çatışmada 13 asker yaşamını yitirdi, 2 ayrılıkçı öldü.

Ayrılıkçılar, orduya ait silahları ve mühimmatı alarak kaçtı.

ANGLOFON KRİZİ

Kamerun'da hükümetin, Anglofon bölgesindeki okullara ve mahkemelere İngilizce bilmeyen öğretmenleri ve hakimleri atamasının ardından 2016'da bölgede gösteriler düzenlenmeye başlanmıştı.

Ayrılıkçılar, 1 Ekim 2017'de Sisiku Ayuk Tabe liderliğinde Kumbo kentinde "Ambazonya" adını verdikleri bir devlet kurduklarını ilan etmişti. Hakkında uluslararası yakalama kararı bulunan Tabe, Ocak 2018'de Nijerya'da yakalanmış ve Kamerun'a iade edilmişti.

Ordu ile ayrılıkçılar arasında çıkan çatışmalarda, Ekim 2016'dan bu yana en az 200 güvenlik görevlisi ve 600 sivil yaşamını yitirdi. Birleşmiş Milletler verilerine göre, şiddet olayları nedeniyle 437 bin Kamerunlu evlerini terk etmek zorunda kaldı.

DAKAR/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN