Back To Top
KDC'de Ebola salgını ağırlaşıyor: Ölü sayısı bin 705'e çıktı

KDC'de Ebola salgını ağırlaşıyor: Ölü sayısı bin 705'e çıktı

 - Son Güncelleme: 19.07.2019 Cuma 13:37
KDC\'de Ebola salgını ağırlaşıyor: Ölü sayısı bin 705\'e çıktı
- A +

Afrika Birliği, KDC'de görülen Ebola salgınına ilişkin son rakamları paylaştı. Buna göre, ülkede şimdiye kadar yaklaşık 2 bin 500 Ebola vakası tespit edildi, ölü sayısı da bin 705'e çıktı.

Afrika Birliği Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (Africa CDC) Başkanı John Nkengasong, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) Ebola salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının bin 705'e çıktığını açıkladı.

Başkent Addis Ababa'daki Afrika Birliği Genel Merkezinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Nkengasong, ülkede şimdiye kadar yaklaşık 2 bin 500 Ebola vakası tespit edildiğini, ölenlerin sayısınınsa bin 705'e ulaştığını belirtti. 

KDC'nin 9 ülkeye sınırı olması nedeniyle salgının büyük risk taşıdığına dikkati çeken Nkengasong, hastalığın Goma şehrine yayılmasına ilişkin, "Ebola ilk defa böylesine büyük bir şehre yayıldı." ifadesini kullandı. 

19-07/19/ana-manset-1563532069.jpg

Africa CDC olarak KDC'de yüzlerce sağlık görevlisini eğittiklerini ve 41 kamu sağlığı uzmanını ülkeye yerleştirdiklerini belirten Nkengasong, KDC salgınının Ebola tarihindeki ikinci büyük salgın olduğunu hatırlattı. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), çarşamba günü, Ebola salgınının Kuzey Kivu eyaletinin en büyük kenti Goma'ya sıçraması üzerine küresel acil durum ilan edildiğini duyurmuştu. 

ADDİS ABABA/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN