Back To Top
Keşmir krizinin fitilini ateşleyen Modi'den Trump'a: Beyaz Saray, Hindistan'ın gerçek dostu

Keşmir krizinin fitilini ateşleyen Modi'den Trump'a: Beyaz Saray, Hindistan'ın gerçek dostu

 - Son Güncelleme: 23.09.2019 Pazartesi 11:17
Keşmir krizinin fitilini ateşleyen Modi\'den Trump\'a: Beyaz Saray, Hindistan\'ın gerçek dostu
- A +

Trump, Teksas'ta ilhak kararıyla Keşmir krizinin fitilini ateşleyen Hindistan Başbakanı Modi ile bir araya geldi. "Hindistan ile ilişkilerimiz hiç olmadığı kadar güçlü" ifadesini kullanan Trump'a Modi şu sözlerle karşılık verdi: Beyaz Saray da Hindistan'ın gerçek dostu.

ABD Başkanı Donald Trump, Teksas'ta Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile bir araya geldi. 

Trump ve Modi, Teksas'ta düzenlenen bir etkinlikte görüştü.

ABD'deki Hindistanlı toplumun, bu ülkeye birçok yönden katkı sağladığını vurgulayan Trump, "Hindistan ile ilişkilerimiz hiç olmadığı kadar güçlü." ifadesini kullandı. 

Hindistan Başbakanı Narendra Modi de Trump hakkında, "Beyaz Saray da Hindistan'ın gerçek dostu" dedi.

İki liderin Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurul Görüşmeleri kapsamında New York'ta da bir araya gelmeleri öngörülüyor. 

KEŞMİR SORUNU NEDİR?

Hindistan, anayasanın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan 370'inci maddesini 5 Ağustos'ta iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmış, Cammu Keşmir'i merkeze bağlı 'Birlik Toprağı' statüsünde iki bölgeye ayırmıştı.

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir'de asayiş operasyonlarını ve sivil halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmış, bölgedeki tüm yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

İngiltere'den bağımsızlığın kazanıldığı 1947'den bu yana Cammu Keşmir, kendi yasalarını çıkarabilen ayrıcalıklı konumdaydı. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

WASHINGTON/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN