Back To Top
Koalisyon güçleri teslim olmaları için DEAŞ'la pazarlık yapıyor

Koalisyon güçleri teslim olmaları için DEAŞ'la pazarlık yapıyor

 - Son Güncelleme: 24.01.2019 Perşembe 14:52
Koalisyon güçleri teslim olmaları için DEAŞ\'la pazarlık yapıyor
- A +

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Suriye'nin Deyrizor kentinde Bagoz beldesine sıkışan DEAŞ'lı teröristlerle müzakerelere başladı. Örgüt üyelerini ikna etmek için aracılar vasıtasıyla çeşitli görüşmeler yapan koalisyon güçleri, Deyrizor'daki saldırılarına ise ara verdi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ve terör örgüt YPG/PKK, Suriye'nin Deyrizor ilinde, Fırat'ın doğusundaki bir beldede sıkışan DEAŞ'lıların teslim olması için örgütle görüşmeler yapıyor.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ve YPG/PKK'lı teröristler, Deyrizor'un Bagoz beldesinde sıkışan terör örgütü DEAŞ ile aracılar vasıtasıyla pazarlık ediyor.

BAGOZ'DA SALDIRILARA ARA

Koalisyon güçleri, müzakereler nedeniyle Fırat'ın doğusundaki Bagoz beldesine yönelik saldırlarına ara verdi. Binlerce sivilin sıkıştığı beldeye dün 7 tır insani yardımın girişine izin verildi. Saldırıların devam etmesi halinde bombardımanlardan kaçarak yaklaşık 30 kilometrekarelik Bagoz'a sığınan binlerce sivilin hayatından endişe ediliyor.

Koalisyondan konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

DEYRİZOR'DE SON DURUM NE?

ABD'nin havadan, Fransa'nın karadan topçu atışlarıyla destek verdiği YPG/PKK, 11 Eylül 2018'de DEAŞ'ı Deyrizor'dan tamamen çıkarmak için saldırılar başlatmıştı. YPG/PKK, Deyrizor'da DEAŞ'ın son kalesi konumundaki Heccin ilçe merkezini işgal ettikten sonra ilçenin diğer beldelerini de ele geçirmek için harekete geçmişti. Halihazırda DEAŞ, Deyrizor ilinin doğu kırsalında sadece Bagoz beldesinde varlık gösteriyor. Deyrizor'da Fırat Nehri'nin batısındaki bölgede ise Esed rejimi güçleri bulunuyor.

DEYRİZOR/ANKARA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN