11.02.2020  21:51

Koronavirüsü Avrupa'ya bulaştıran 'süper bulaştırıcı' ortaya çıktı

Şu ana kadar 1017 kişinin ölümüne neden olan koronavirüsü İngiltere, Fransa ve İspanya'ya bulaştıran 'süper bulaştırıcı' bulundu.

+
-

Koronavirüsün farkında olmadan İngiltere, Fransa ve İspanya'ya yayılmasına neden olan 'süper bulaştırıcı' olarak adlandırılan kişinin kimliği açıklandı. 53 yaşındaki Steve Walsh adlı iş insanının Singapur'daki bir konferansta virüsü kaptığı açıklandı.

Singapur'da 20-23 Ocak tarihlerinde bir konferansa katılan Steve Walsh, daha sonra tatil yapmak için Fransız Alpleri'ne gitti. Kaldığı evde bulunan 11 kişiye de koronavirüs bulaştıran Walsh, daha sonra Londra'ya geldi. Yetkililer, uçakta 183 yolcu ve 6 uçuş görevlisi ile temas eden Steve Walsh'ın Londra'ya indiğinde hiçbir hastalık belirtisi göstermediğini açıkladı.

20-02/12/5e42b097c9de3d296ce91493.jpg

Koronavirüs bulaşan hasta sayısının ve ölümlerin tüm dünyada artmaya başlamasıyla yerel halk sağlığı yetkilileriyle temasa geçen Steve Walsh'ın koronavirüs kaptığı tespit edildi.

VİRÜSÜ SİNGAPUR'DAN AVRUPA'YA TAŞIDI

İngiliz medyası, 2 hafta karantinada kalan Steve Walsh'ın tamamen tedavi edildiğini duyurdu. Fransız Alpleri'nde Walsh'un birlikte kaldığı 4 kişi ve bir çocuğun da testlerde koronavirüs kaptığı tespit edildi. Bu kişilerden birisinin İspanya'nın Majorca kentinde yaşadığı ve ailesine koronavirüs bulaşmadığı ortaya çıktı. Böylece koronavirüs Singapur'dan İngiltere, Fransa ve İspanya'ya bulaşmış oldu.

20-02/12/5e42b26fc9de3d296ce914b1.jpg

'SÜPER BULAŞTIRICI' NE DEMEK?

Son 20 yılda yapılan çalışmalar sonucunda her 5 kişiden bir kişi Koronavirüs tipi rahatsızlıkları daha hızlı bulaştırıyor. Steve Walsh örneğinde olduğu gibi 'süper bulaştırıcılar', temasa geçtiği kişilere Koronavirüs tipi rahatsızlıkları çoğunluktan daha hızlı bulaştırıyorlar.

20-02/12/5e42b48bc9de3d296ce914fe_1.jpg

Bu kişilerin nasıl daha hızlı hastalık bulaştırdıkları ve tespit edilebilecekleri henüz bilinmiyor.

İNGİLTERE/DHA

 

 

GÜNÜN VİDEOSU

Koronavirüs hastasına suni teneffüs

Koronavirüs salgını nedeniyle 2 bin 749 kişinin hayatını kaybettiği Çin''de, markette bir anda yere yığılan yaşlı adama bir doktorun her türlü riski göze alarak hiç düşünmeden suni solunum yapması sosyal medyada paylaşım rekoru kırdı.

DİĞER HABERLER
Bıraktığı miras omuzlarımızda
İmamoğlu'ndan Erdoğan'a cevap
En güzel en anlamlı kandil mesajları
Bakan Pekcan'dan maske açıklaması
Görüşmeleri dönüm noktası olacak
Kılıçdaroğlu: Erken seçime hazırız
Yeşim Meltem Şişli hakkındaki iddianame kabul edildi