Back To Top
'Kozmik Kütür' satışa çıktı: Bir yıl buzdolabında saklanabilecek

'Kozmik Kütür' satışa çıktı: Bir yıl buzdolabında saklanabilecek

 - Son Güncelleme: 01.12.2019 Pazar 16:04
\'Kozmik Kütür\' satışa çıktı: Bir yıl buzdolabında saklanabilecek
- A +

ABD'de buzdolabında bir yıla kadar bozulmadan muhafaza edilebileceği iddia edilen elma çeşidi 'Kozmik Kütür' satışa çıktı. 'Sert, kütür ve sulu' olarak tarif edilen elmanın piyasaya sürülmesi, 10 milyon dolara mal oldu.

ABD'de buzdolabında bir yıla kadar bozulmadan muhafaza edilebileceği iddia edilen yeni bir elma çeşidi satışa sunuldu. 

BBC'nin haberine göre 'Kozmik Kütür' adı verilen melez elma, ilk kez 1997'de Washington Devlet Üniversitesinde geliştirilmeye başlandı. 

'Sert, kütür ve sulu' olarak tarif edilen elmanın piyasaya sürülmesi, 10 milyon dolara mal oldu. 

NEDEN 'KOZMİK KÜTÜR'?

Kırmızı elmaya, üzerindeki açık sarı beneklerin uzak yıldızlara benzetilmesi nedeniyle 'Kozmik Kütür' adı verildiği ifade edildi. 

Ağaçların ürün vermesinin 3 yıl sürdüğü belirtilirken, Washington Devlet Üniversitesinin yürüttüğü yetiştirme programının yöneticilerinden Kate Evans, buzdolabında 10 ila 12 aya kadar tadı bozulmadan muhafaza edilebileceğini söyledi. 

Washington'da 12 milyondan fazla 'Kozmik Kütür' ağacının dikildiği, katı lisans sisteminin, ABD'nin başka bölgelerinde çiftçilerin bu elmaları yetiştirmesine izin vermediği kaydedildi.

ANKARA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN