Back To Top
Kremlin: Anlaşma ile ilgili Türkiye'den bilgi verilmesini bekliyoruz

Kremlin: Anlaşma ile ilgili Türkiye'den bilgi verilmesini bekliyoruz

 - Son Güncelleme: 18.10.2019 Cuma 14:03
Kremlin: Anlaşma ile ilgili Türkiye\'den bilgi verilmesini bekliyoruz
- A +

Kremlin, ABD ile Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekatı'na ara verilmesi konusunda yaptığı anlaşmayla ilgili kendilerine bilgi verilmesini beklediğini açıkladı.

Kremlin Ankara ile Türkiye'nin Suriye'deki operasyona ara verilmesiyle ilgili anlaşması konusunda kendilerine bilgi verilmesini bekliyor.

Haberi RIA haber ajansı aktardı. Habere göre Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov "Türkiye'den bilgi almayı bekliyoruz" dedi.

ERDOĞAN İLE PUTİN 22 EKİM'DE GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 22 Ekim'de Suriye'deki durumu Soçi kentinde biraraya gelerek görüşecek.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Kürt sorununun Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Şam ile diyalog ve Türkiye'nin güvenlik çıkarlarından söz eden Lavrov, 1998 tarihli Adana Mutabakatı’nı da anımsattı: 

"Adana Mutabakatı'nın uygulanabilmesi için çalışmaya hazırız, bunun için çaba göstereceğiz. Kürt sorununun, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliği çerçevesinde, Kürt liderler ve Şam’daki meşru hükümet arasında diyalogla çözülmesi gerektiğinden yana tavır sergileyeceğiz. Türkiye’nin sınırlarını güvenli hissetmesi için sorun bu şekilde çözülecek. Ortadoğu’nın bu kısmında biriken karşıtlıkları göz önünde bulundurursak, bunun zor bir süreç olduğunu düşünüyorum. Fakat gerçekçi bir süreç. Bu süreçte başarılı olunması için de her türlü desteği vereceğiz."

Rus Interfax haber ajansına konuşan Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosachyov, anlaşmayı olumlu karşıladıklarını ancak tahmin yürütmek için erken olduğunu söyledi. 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN