Kuzey Kore'den G7 ülkelerine tepki: Geri adım atmayacağız

Kuzey Kore'den G7 ülkelerine tepki: Geri adım atmayacağız

Kuzey Kore, balistik füze programını durdurmasını isteyen G7 ülkelerine tepki göstererek füze programında geri adım atmayacaklarını açıkladı. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Örgütler Dairesi Başkanı Jo Chol Su tarafından yapılan açıklamada "Başkalarının ne dediğine bakmaksızın devletimizin onurunu ve haklarını savunma konusunda geri adım atmayacağız" denildi.

G7 ülkelerinin liderleri, yasadışı balistik füze denemelerinde bulunan Kuzey Kore hükümetine çağrıda bulunarak ülkedeki füze programının durdurulmasını istedi.

G7 ülke liderleri tarafından yayınlanan bildiride, Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerinin şiddetle kınanmasının ardından Pyongyang’dan konuya ilişkin açıklama geldi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Örgütler Dairesi Başkanı Jo Chol Su, Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) aracılığıyla yaptığı açıklamada G7 ülkelerine tepki gösterdi.

G7’yi "ABD ve Japonya da dahil olmak üzere az sayıda devletin çıkarlarını temsil eden bir grup" olarak tanımlayan Jo Chol Su, "G7, hiçbir şekilde uluslararası düzenin savunucusu ve insan haklarının koruyucusu gibi davranmaya uygun değildir" dedi.

Ülkenin eleştirilere konu olan silah programının savunulduğu açıklamada, "Öz savunma kapasitemizi güçlendirme adımımız, devletimizin haklarını ve çıkarlarını dünya barışını enkaza çeviren ve dünyanın en büyük nükleer silah devleti olan ABD tehdidine karşı savunmak için meşru savunma hakkının makul ve meşru şekilde kullanımıdır. Başkalarının ne dediğine bakmaksızın devletimizin onurunu ve haklarını savunma konusunda geri adım atmayacağız" ifadelerine yer verildi.

G7 ülkelerinin liderleri geçtiğimiz hafta yayınladıkları ortak bildiride Kuzey Kore’nin "yasadışı" balistik füze testlerine karşılık Pyongyang’a yönelik Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarının tam olarak uygulanması çağrısında bulunmuş, açıklamada Kuzey Kore kitle imha silahları ve balistik füze programını durdurmaya çağrılmıştı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN