Back To Top
Nissan'ın eski yönetici Ghosn'a Lübnan'dan çıkış yasağı getirildi

Nissan'ın eski yönetici Ghosn'a Lübnan'dan çıkış yasağı getirildi

 - Son Güncelleme: 09.01.2020 Perşembe 17:53
Nissan\'ın eski yönetici Ghosn\'a Lübnan\'dan çıkış yasağı getirildi
- A +

Japonya'dan Lübnan'a Türkiye üzerinden kaçan ve hakkında kırmızı bülten kararı bulunan eski Nissan eski yöneticisi Ghosn'a yurt dışına çıkış yasağı getirildi. Yoğun güvenlik önlemleri altında ve kameralara görünmeden adliyeye giren Lübnan asıllı Ghosn, yaklaşık 3 saat ifade verdi.

Lübnan'da eski Nissan Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Ghosn'a yurt dışına çıkış yasağı getirildi

Adli kontrol altında bulunduğu Japonya'dan Lübnan'a kaçan Ghosn, Uluslararası Polis Teşkilatı'nın (Interpol) çıkardığı kırmızı bülten ve 'düşman ülke İsrail'e girişi' gerekçesiyle hakkında yapılan suç duyurusu konularında ifade vermek üzere başkent Beyrut'taki Adalet Sarayı'na gitti.

3 SAAT İFADE VERDİ

Yoğun güvenlik önlemleri altında ve kameralara görünmeden adliyeye giren Lübnan asıllı Ghosn'un ifadesi yaklaşık 3 saat sürdü.

Ghosn'un avukatı Carlos Ebu Cevde, Adalet Sarayı'ndan çıkışı sırasında yaptığı açıklamada, müvekkilinin bugünkü ifadesinden sonra biri Interpol'un çıkardığı kırmızı bülten, diğeri de "İsrail'e girişiyle" ilgili olmak üzere iki duruşmaya daha geleceği bilgisini paylaştı.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI GETİRİLDİ

Lübnan resmi ajansı NNA'da yer alan haberde, Temyiz Mahkemesi Başsavcısı Gassan Uveydat'ın Interpol'un çıkardığı kırmızı bülten dolayısıyla Carlos Ghosn hakkında adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı getirdiği belirtildi.

Haberde, Ghosn'un 'düşman ülke' İsrail'e girişine ilişkin soruşturmanın ise daha sonra yapılacağı kaydedildi.

KAMERALARA KARŞI GEÇTİ

Eski CEO Ghosn, ev hapsinde tutulduğu Japonya'dan Lübnan'a kaçmasının ardından dün başkent Beyrut'taki Gazeteciler Sendikası binasında eşi Carole Ghosn'la basının karşısına geçmişti.

Özel bir güvenlik şirketinin sağladığı yoğun önlemler altında yaklaşık 2,5 saat açıklamalarda bulunup soruları cevaplatan Ghosn, Japonya'daki soruşturma sırasında baskıya maruz kaldığını öne sürmüştü.

Ghosn, "suçu kesinleşmeden suçlu gösterilmiş olması nedeniyle, kaçmaktan başka seçeneği olmadığını" iddia etmişti.

NE OLMUŞTU?

Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance'ın eski Yönetim Kurulu Başkanı Ghosn, yıllık kazancını düşük gösterdiği ve kişisel yatırımlarından doğan zararları şirketine ödettiği gerekçesiyle, 'mali usulsüzlük' ve 'görevini kötüye kullanma' suçlamalarıyla 19 Kasım 2018'de Japonya'da gözaltına alınmıştı.

Bir süre gözaltında kaldıktan sonra kefaletle serbest bırakılan Ghosn, adli kontrol altında tutulduğu Japonya'dan 31 Aralık'ta özel uçakla, İstanbul üzerinden Lübnan'a kaçmıştı.

Lübnan asıllı iş adamının, evine konser vermeye gelen müzik grubunun ses sistemlerinin taşındığı büyük kutu içinde ülkeden kaçtığı iddia edilmişti.

Interpol, 2 Ocak'ta Japon hükümetinin talebi üzerine, şartlı serbestlik koşullarını ihlal eden Ghosn hakkında kırmızı bülten çıkarmıştı.

Lübnan'da bir grup avukat, İsrail ile yapılan bazı anlaşmalara imza attığı, 'İsrail'i boykot etme' yönündeki Lübnan yasasını ihlal ederek çeşitli tarihlerde, bu ülkede düzenlenen ekonomik kongrelere katıldığı gerekçesiyle Carlos Ghosn hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

BEYRUT/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN