Back To Top
Özbekistan'da skandal uygulama! Cami yasağı için hadis uydurdular

Özbekistan'da skandal uygulama! Cami yasağı için hadis uydurdular

 - Son Güncelleme: 18.10.2019 Cuma 01:33
Özbekistan\'da skandal uygulama! Cami yasağı için hadis uydurdular
- A +

Özbekistan'da tüm dini ritüelleri yasaklayan Kerimov'un ardından yerine gelen Mirzoyoyev skandal kararlarına bir yenisini daha ekledi. Başörtüsü yasağının ardından çocukların da camiye girişlerinin engellemesi için Özbekistan Dini Komitesi, hadis uydurdu. "Genç çocukları ve aklı zayıfları namazgahlara sokmayın" şeklinde duyurulan hadis ile Müslüman Türklerin dini özgürlüklerine bir kez daha ket vuruldu.

Özbekistan'da İslam Kerimov'un ardından yerine gelen Mirzoyoyev skandal kararlarına bir yenisini daha ekledi. Başörtüsü yasağının ardından çocukların da camiye girişlerinin engellemesi için Özbekistan Dini Komitesi, hadis uydurdu. "Genç çocukları ve aklı zayıfları namazgahlara sokmayın" şeklinde duyurulan hadis ile Müslüman Türklerin dini özgürlüklerine bir kez daha ket vuruldu.

Skandal yasağı Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği (TÜRKİSTANDER) Başkanı Burhan Kavuncu Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

19-10/17/01.jpg

Kavuncu paylaşımda "Özbekistan'da 'Dini Komite' çocukları camiden menetmek için hadis uydurdu: "Genç çocukları ve aklı zayıfları namazgahlara sokmayın." Bu, ibadetlerimizin mükemmel ve mescidlerin daimi oluşuna sebep olacakmış. Daha önce de velilere "çocuğum mescide gitmeyecek" yazısı imzalatılmıştı" ifadelerine yer verdi.

19-10/17/assdsdddd.jpg

BAŞÖRTÜSÜNDEN SONRA CAMİ YASAĞI

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından, çeyrek asırdan uzun bir süre Özbekistan'ı demir yumrukla yöneten İslam Kerimov'un 2016'da hayatını kaybetmesi ülkede bir dönüm noktası olmuştu. Aralık 2016'da gerçekleştirilen seçimleri kazanan Şevket Mirziyoyev, Özbekistan Cumhuriyeti'nin ikinci devlet başkanı olmuştu. Yaklaşık 3 senelik iktidarı döneminde iç politikada radikal bir değişim başlatan Mirziyoyev'in, Özbekistan'da dini özgürlüklerin gelişmesi için çaba sarf etmesi, ülkede yaşayanları umutlandırmıştı.

Mirziyoyev'in, insan haklarının iyileştirilmesi, dini özgürlüklerin güvence altına alınması gibi konularda önemli adımlar atmasına rağmen, geçen günlerde alınan skandal bir kararla ülkede başörtüsü ile sokakta dolaşmak yasaklanmıştı.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN