Back To Top
Pentagon'dan 'Kuzey Suriye' açıklaması: Çekilme emrini Trump verdi

Pentagon'dan 'Kuzey Suriye' açıklaması: Çekilme emrini Trump verdi

 - Son Güncelleme: 13.10.2019 Pazar 22:01
Pentagon\'dan \'Kuzey Suriye\' açıklaması: Çekilme emrini Trump verdi
- A +

Türkiye'nin, Kuzey Suriye'de başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na önce destek veren daha sonra çelişkili açıklamalarla süreci kördüğüme çeviren ABD'den çekilmeye başlayan ABD askerleri ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Kuzey Suriye'den bin askerin çekileceğini açıklayan ABD Savunma Bakanı Esper "Son 24 saatte, şunu öğrendik ki, Türkler saldırılarını ilk başta planlanandan daha güneye doğru genişletmek niyetindeler ve de batıya" ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Başkan Donald Trump'ın ABD askerlerini Suriye'nin kuzeyinden çekme emri verdiğini açıkladı.

CBS'de yayımlanan 'Face the Nation' programına katılan Bakan Esper, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'yla Suriye'nin kuzeyindeki durumun tehlike arz edebileceğini belirterek, bölgedeki askerlerinin planlı bir şekilde güneye çekileceğini açıkladı.

"GÜNEYE DOĞRU GENİŞLETMEK NİYETİNDELER VE DE BATIYA"

Esper'in verdiği bilgiye göre, bin kadar ABD askeri kuzeyden çekilerek, ülkenin güneyine kaydırılacak. Esper, askerlerinin, ABD destekli Kürt güçleriyle Türk askeri arasındaki çatışmada arada kalmaması amacıyla bu kararın alındığını belirtti.

Esper "Son 24 saatte, şunu öğrendik ki, Türkler saldırılarını ilk başta planlanandan daha güneye doğru genişletmek niyetindeler ve de batıya" ifadelerini kullandı. Esper "Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Suriye ve Ruslarla anlaşmanın yollarını arıyor" dedi. 

Pentagon da "ABD askerleri Suriye'nin kuzeyinden tamamen çekilecek" açıklaması yapıldı. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN