Back To Top
Pompeo'dan Cemal Kaşıkçı açıklaması

Pompeo'dan Cemal Kaşıkçı açıklaması

 - Son Güncelleme: 13.01.2019 Pazar 16:03
Pompeo\'dan Cemal Kaşıkçı açıklaması
- A +

Katar ziyareti sırasında konuşan ABD Dışişleri Pompeo, 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda katledilen Cemal Kaşıkçı davasına ilişkin "Kaşıkçı cinayetinin açığa kavuşması için Suudi Arabistan ve Veliaht Prens'le görüşmelerimizi sürdüreceğiz" dedi.

Orta Doğu turu kapsamında Katar'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili açıklamada bulundu. Pompeo, Kaşıkçı cinayetinin açığa kavuşması ve cinayeti işleyen kişilerin hesap vermesi konusunda Suudi Arabistan ve Veliaht Prens ile görüşmelerini sürdüreceğini açıkladı.

"KATAR'DAKİ ASKERİ VARLIĞIMIZI ARTIRIYORUZ"

Katar ve ABD'nin Irak ve Afganistan dahil bölgedeki diğer sorunların çözülmesi hususunda ortak çalıştığını söyleyen Pompeo "Katar, ABD'nin 13 bin askerini ağırlıyor ve bu nedenle Katar'a minnettarız." ifadelerini kullandı. Pompeo, sözlerine şöyle devam etti:

"Katar ile Udeyd Hava Üssü'ndeki varlığımızın artırılması hususunda mutabakata vardık. Katar, ABD'nin terörle mücadele çabalarını güçlendiriyor ve DEAŞ ile mücadelede önemli bir üye." 

KAŞIKÇI CİNAYETİ DAVASI

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda 2 Ekim'de öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı davasında, 5'i idam istemiyle olmak üzere 11 sanığın yargılanmasına Suudi Arabistan'da başlanmıştı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, cinayetin ardından eleştirilerin hedefi olmuştu.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN