Back To Top
Putin'den 'Barış Pınarı' açıklaması: IŞİD'liler hapishanelerden kaçabilir, endişeliyiz

Putin'den 'Barış Pınarı' açıklaması: IŞİD'liler hapishanelerden kaçabilir, endişeliyiz

 - Son Güncelleme: 11.10.2019 Cuma 22:19
Putin\'den \'Barış Pınarı\' açıklaması: IŞİD\'liler hapishanelerden kaçabilir, endişeliyiz
- A +

Türkiye'nin, Kuzey Suriye'de başlattığı Barış Pınarı Harekatı hakkında ilk kez açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin "Türkiye'nin Suriye'deki harekatı neticesinde esir alınmış olan IŞİD militanları kaçabilir, Ankara'nın bu durumu kontrolü altına alıp alamayacağı konusunda emin değilim" ifadelerini kullandı.

Barış Pınarı Harekatı hakkında ilk kez konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin "Türkiye'nin Suriye'deki harekatı neticesinde esir alınmış olan IŞİD militanları kaçabilir, Ankara'nın bu durumu kontrolü altına alıp alamayacağı konusunda emin değilim" ifadelerini kullandı.

"ÇABUCAK OLACAĞINDAN EMİN DEĞİLİM"

Sputnik'in haberine göre Putin "Suriye'nin kuzeyinde IŞİD militanlarının bir araya toplanmış olduğu bölgeler bulunuyor. Şimdiye dek onların gardiyanlığını Kürt askeri oluşumlar yapıyordu. Şimdiyse Türk ordusu bu bölgeye giriyor, Kürtler söz konusu kampları bırakıyor. Bunun neticesinde onlar da (IŞİD'ciler) kaçabilir" dedi ve ekledi: "Türk ordusunun bu durumu çabucak kontrolü altına alıp alamayacağından emin değilim."

Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'daki bir toplantında açıklama yapan Putin, Rus istihbaratına göre Barış Pınarı Harekatı'nın odağında olan söz konusu bölgelerde, eski Sovyetler Birliği cumhuriyerlerinin vatandaşları da dahil olmak üzere binlerce militan bulunduğunu belirtti.

Putin "(IŞİD'cilerin tutuldukları hapishanelerden ve kamplardan kaçması ihtimali ile) ortaya çıkmış olan bu yeni tehdidi bastırmak için istihbarat servislerimizin kaynaklarını seferber etmemiz gerekiyor" vurgusunu yaptı.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN