Back To Top
Ruhani: Benzin zammı gelirlerini fakirlere vereceğiz

Ruhani: Benzin zammı gelirlerini fakirlere vereceğiz

Ruhani: Benzin zammı gelirlerini fakirlere vereceğiz
- A +

Tahran'da konuşan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ülkesinde devam eden zam protestoları hakkında konuştu: Benzin zammından elde edilecek yaklaşık 300 milyon doların tamamını da toplumun alt gelir grubuna dağıtacağız.

Başkent Tahran'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen programda konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, protestolara neden olan yüzde 300'lük benzin zammı ve ABD ile müzakerelere ilişkin değerlendirmede bulundu. 

"BENZİN İTHAL ETMEK ZORUNDA KALACAKTIR"

Tüketimdeki yüksek artış nedeniyle ithalat yapmak zorunda kalmamak için benzin fiyatında düzenlemeye gittiklerini aktaran Ruhani "Benzin tüketiminin bu şekilde devam etmesi halinde 2021'de yeniden benzin ithal etmek zorunda kalacaktık. Kendi kendimize yetebilmek ve benzin tüketimini kontrol altına alabilmek için kota ve fiyat düzenlemesiyle ilgili planı uyguladık." diye konuştu. 

"GELİRLERİ, ALT GELİR GRUBUNA DAĞITACAĞIZ"

Ruhani, artışın hükümet için yapılmadığını belirterek, "Benzin zammından elde edilecek yaklaşık 300 milyon doların tamamını da toplumun alt gelir grubuna dağıtacağız." ifadelerini kullandı. 

ABD yaptırımları ve yeniden müzakerelere ilişkin de Washington yönetiminin sürekli olarak görüşme için özel mesaj gönderdiğini kaydeden Ruhani, "Müzakere için gönderdikleri mesajlar ve talepler, kamuoyuna yaptıkları açıklamaların tersi. Aracı olan Avrupalılar da bunu biliyor." dedi.

TAHRAN/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN