Back To Top
Rusya'dan Türkiye'ye Barış Pınarı Harekatı suçlaması: Hapishaneler gözetimsiz kaldı

Rusya'dan Türkiye'ye Barış Pınarı Harekatı suçlaması: Hapishaneler gözetimsiz kaldı

 - Son Güncelleme: 21.10.2019 Pazartesi 10:52
Rusya\'dan Türkiye\'ye Barış Pınarı Harekatı suçlaması: Hapishaneler gözetimsiz kaldı
- A +

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nın ardından, Suriye'deki olayların istenmeyen bir seyir aldığını ileri süren Rusya Dışişleri Bakanı Şoygu, "Teröristlerin bulunduğu hapishaneler gözetimsiz kaldı. Militanlar yeniden Suriye'den yayılmaya başladı" dedi.

Çin'in başkenti Pekin’deki Xiangshan Forumu’nda konuşan Şoygu, “Şimdi atılan adımların, Türk ve ABD’li meslektaşlarımızla olan işbirliğimizin bölgedeki güvenlik ve istikrarı arttırmasını çok umuyoruz. Ancak son günlerde olanlar, maalesef bizi pek iyimser düşüncelere sevk etmiyor” dedi.

Onlarca ülkeden teröristlerin tutulduğu kamp ve yerlerin bir kısmının artık gözetim altında olmadığını belirten Şoygu, teröristlerin Suriye’den başka yerlere yayılmaya başladığını ifade etti.

"Türkiye ordusunun Suriye’deki eylemleri neticesinde sekiz göçmen kampı ve yabancı militanların bulunduğu 12 hapishane gözetimsiz kaldı. Bu teröristlerin tersine göçüne, anayurtlarına dönmesine yol açabilir" diyen Şoygu, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

"Uluslararası toplumun terörist tehlikesi, ideolojileri ve propagandalarına karşı güçlerini birleştirmesi gerektiği açık. Rusya Savunma Bakanlığı, bu konuda muazzam deneyime sahip ve bu deneyimi Asya-Pasifik bölgesindeki partnerlerimizle paylaşmaya hazırız."

Şoygu ayrıca "Teröristlerin nereye gideceğini kimse bilmiyor. Ancak işbirliğimizin taktik aşamasında bugün bize göre bu, derhal çözülmesi gereken bir sorun. Ve yalnızca Rusya, Türkiye ve ABD düzeyinde değil" ifadelerini kullandı.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN