Back To Top
S. Arabistan'dan ABD kuvvetlerine giriş onayı

S. Arabistan'dan ABD kuvvetlerine giriş onayı

 - Son Güncelleme: 20.07.2019 Cumartesi 09:49
S. Arabistan\'dan ABD kuvvetlerine giriş onayı
- A +

Ortadoğu'da tansiyon bir kez daha yükselecek. Suudi Arabistan Kralı Selman, ülkesine Amerikan kuvvetlerinin girişini onayladı. Kararın iki ülke arasında ortak iş birliğine dayanarak alındığı belirtildi. İran Dışişleri Bakanı Zarif ise ABD'nin asker gönderme kararı eleştirerek sembolik ve faydasız bir adım nitelendirmesi yaptı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ülkesine Amerikan kuvvetlerinin girişini onayladı. 

Suudi Arabistan haber ajansının (SPA) Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Kral Selman, bölgenin güvenliği ve istikrarının savunulması, barışın garanti altına alınmasında ortak çalışma düzeyinin yükseltilmesi amacıyla ülkeye Amerikan kuvvetlerinin girişine ilişkin karara onay verdi. 

Kaynak, söz konusu kararın iki ülke arasında ortak iş birliğine dayanarak alındığını, her iki ülkenin de bölgenin güvenliği ve istikrarını korumak ve güçlendirmek yönünde arzulu olduklarını kaydetti.  Haberde gelecek olan asker sayısı ve niteliklerine ilişkin bilgi verilmedi. 

NE OLMUŞTU?

CNN televizyonu, ABD Savunma Bakanlığından yetkililere dayandırdığı dünkü haberinde, ABD'nin başkent Riyad'daki Prens Sultan Hava Üssü'ne 500 asker göndermesinin beklendiğini duyurmuştu.

Öte yandan, Newsweek dergisi Kasım 2017'de yayımladığı bir makalede, Suudi Arabistan'daki Amerikan askerlerinin sayısının 850'ye ulaştığını kaydetmişti. 

RİYAD/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN