Back To Top
Şehit Mursi için New York'ta gösteri yapıldı

Şehit Mursi için New York'ta gösteri yapıldı

 - Son Güncelleme: 18.06.2019 Salı 11:13
Şehit Mursi için New York\'ta gösteri yapıldı
- A +

Mısır'ın ilk sivil Cumhurbaşkanı Mursi'nin çıkarıldığı mahkemede fenalaşarak hayatını kaybetmesinin ardından New York'taki Mısır-Amerikan toplumu üyeleri, Sisi yönetimini protesto etti. 'Mursi şehittir', 'Mursi’nin izindeyiz' ve 'Kahrolsun darbe yönetimi' şeklinde Arapça sloganlar atan göstericiler, uzun süre Mursi için de gözyaşı döktü.

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin çıkarıldığı mahkemede fenalaşarak hayatını kaybetmesinin ardından New York'taki Mısır-Amerikan toplumu üyeleri, Mısır'daki askeri yönetimi protesto etti.

Mısır Başkonsolosluğunun bulunduğu sokakta toplanan Mısır-Amerikan toplumu üyeleri, Mursi için dua etti.

19-06/18/basliksiz-1-1560834075.jpg

ASKERİ YÖNETİMİ PROTESTO ETTİLER

Manhattan 1'inci cadde ile 48. sokak köşesinde, “Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi” yazılı büyük bir pankart açan grup, ülkedeki askeri yönetimi de protesto etti.

Gösteride konuşan Mısırlı doktor Mahmut El Said, Mursi’ye darbe yapan güçlerin onu hapishanede tuttukları 6 yıl boyunca ölmesini istediğini belirterek "Çünkü, o Mısır halkını ve özgür iradesini temsil etti, Mısır’ın özgürlüğünü ve onurunu temsil etti" diye konuştu.

19-06/18/basliksiz-1-1560834106.jpg

El Said "Mursi’yi bugün öldürdüler, sadece bugün değil 6 yıl boyunca hapishanede onu, yiyecek ve sağlık gibi en temel haklardan mahrum ederek öldürdüler. Mursi, halkının özgürlüğü için öldürüldü. Sadece Mısır için değil, Suriye, Filistin, bölgedeki tüm halkların özgürlüğü ve onuru için mücadele etti" ifadelerini kullandı.

19-06/18/basliksiz-1-1560834132.jpg

"SANKİ DEMOKRASİNİN ÖLDÜÜĞÜNÜ HİSSETTİM"

Kahire Üniversitesi'nde fizik profesörü iken askeri darbeden sonra Amerika’ya iltica etmek zorunda kaldığını belirten Ahmet Abdülbasit ise "Özgürlük içinde normal yolla seçtiğimiz tek Cumhurbaşkanı olan Mursi’nin ölümünü duyunca sanki demokrasinin öldüğünü hissettim. Mısır devriminden sonraki ilk mutluluğumuzdu, kaybettik." dedi.

19-06/18/basliksiz-1-1560834150.jpg

“Mursi şehittir”, “Mursi’nin izindeyiz” ve “Kahrolsun darbe yönetimi” şeklinde Arapça sloganlar atan göstericiler, daha sonra dağıldı.

NEW YORK/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN