Back To Top
Şili'de çevresel kriz! 40 bin litre akaryakıt denize döküldü

Şili'de çevresel kriz! 40 bin litre akaryakıt denize döküldü

 - Son Güncelleme: 29.07.2019 Pazartesi 12:56
Şili\'de çevresel kriz! 40 bin litre akaryakıt denize döküldü
- A +

Şili'de 40 bin litre dizel yakıtın denize döküldüğü bildirildi. Uluslararası çevre örgütü Greenpeace ise hadiseyi 'çevresel kriz' olarak nitelendirerek, yıkıcı sonuçlara yol açabileceğine dikkati çekti.

Şili Deniz Kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamada, ülkenin güneyinde bulunan Guarello Adası'ndaki Pasifik Çelik Şirketine (CAP) ait terminalden yaklaşık 40 bin litre dizel yakıtın aktarım sırasında denize döküldüğü belirtildi.

Şili Deniz Kuvvetleri 3. Bölge Komutanı Ronald Baasch, CAP'ın kendilerini bilgilendirdiğini ve yetkililerin ivedilikle adaya yönlendirildiğini kaydetti.

Olaya neyin sebep olduğuna dair bilgi verilmedi, konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

'YIKICI SONUÇLARA YOL AÇABİLİR'

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace'in Şili Koordinatörlüğü, hadiseyi "çevresel kriz" olarak nitelendirerek, yıkıcı sonuçlara yol açabileceğine dikkati çekti.

Greenpeace'in Şili Koordinatörü Matias Asun da Şili hükümetine çevre kirliliğinin önüne geçebilmek için gerekli tüm lojistik ve insani kapasiteyi kullanma çağrısı yaparak, CAP'a da bilgi paylaşma hususunda şeffaflık çağrısında bulundu.

BÖLGEDE BİR ÇOK DENİZ CANLISI YAŞIYOR

Olay bölgesine ulaşımın zor olduğuna dikkati çeken Asun, "Bölgede balina ve yunus balığı gibi birçok deniz canlısı yaşıyor. Bu canlılar doğal ortamlarında ciddi bir etkiye maruz kalabilirler." ifadelerini kullandı.

BUENOS AIRES/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN