Back To Top
Şili'de isyan bilançosu ağırlaştı: Ölü sayısı 23'e çıktı

Şili'de isyan bilançosu ağırlaştı: Ölü sayısı 23'e çıktı

 - Son Güncelleme: 02.11.2019 Cumartesi 12:15
Şili\'de isyan bilançosu ağırlaştı: Ölü sayısı 23\'e çıktı
- A +

Şili'de ulaşım zamlarının ardından başlayan hükümet karşıtı gösterilerde bilanço daha da ağırlaştı. Şili Savcılığı, acil durum süresinde gösterilerde 23 kişinin öldüğünü ve soruşturmaların devam ettiğini duyurdu.

 Şili'de iki haftadır süren hükümet karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı 23'e yükseldi.

Şili Savcılığı, sosyal medya hesabından yaptığı açılamada, ülkede 19-26 Ekim tarihlerinde ilan edilen acil durum süresince gösterilerde 23 kişinin öldüğünü ve soruşturmaların devam ettiğini duyurdu.

İKİ KİŞİ KARAKOLDA ÖLDÜ

Açıklamada, ölenlerin 16'sının yağma ve kundaklama olaylarında, 5'inin güvenlik güçleriyle çatışma nedeniyle ve 2'sinin de gözaltına alındıktan sonra karakolda öldüğü belirtildi. Ayrıca, yanarak ölenlerden 1 kişinin kimliğinin belirlenemediği ancak çalışmaların sürdüğü bildirildi.

19-11/02/basliksiz-1-1572670885.jpg

NE OLMUŞTU?

Şili’de gösteriler, başkent Santiago'da günde 3 milyondan fazla kişinin kullandığı metro ücretlerine 6 Ekim'de yapılan zamla başlamış ve 19 Ekim'de de şiddetlenerek birçok kentte yağma olaylarına da yol açan hükümet karşıtı gösteri ve şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Gösteriler nedeniyle ülkede 23 kişini hayatını kaybetti, bin 218 kişi yaralanmış ve 9 bin 203 kişi gözaltına alınmıştı.

Yağmalama ve kundaklama olaylarının yaşandığı protestolar nedeniyle, ülkede 3 bölge ile 11 şehirde güvenliğin orduya bırakılmasını kapsayan acil durum ve sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

19-11/02/basliksiz-1-1572670902.jpg

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, halkın ekonomik sorunlarını anlayamadığı için özür dilemiş, ekonomik yardım paketi hayata geçirmiş ve kabinesinden 8 bakanı değiştirmiş, ancak gösteriler durulmamıştı.

Santiago'da göstericilerin başlıca toplanma alanı olan İtalya Meydanı'nda 25 Ekim'de düzenlenen gösteriye yaklaşık 1 milyon 200 bin kişi katılmıştı.

Şili'de günlerdir devam eden ve hükümetin geri adımlarına rağmen durmayan gösteriler nedeniyle, diktatör Augusto Pinochet'in 1990'da devrilmesinden sonra ilk kez doğal afet söz konusu olmamasına rağmen acil durum ilan edilmiş ve güvenliği sağlama görevi orduya verilmişti.

BUENOS AIRES/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN