Back To Top
Son dakika! ABD'den Türkiye'ye yeni teklif: F-35 ve vergi indirimi!

Son dakika! ABD'den Türkiye'ye yeni teklif: F-35 ve vergi indirimi!

 - Son Güncelleme: 24.09.2019 Salı 13:39
Son dakika! ABD\'den Türkiye\'ye yeni teklif: F-35 ve vergi indirimi!
- A +

ABD'nin Türkiye'ye F-35, patriot ve vergi indirimi konusunda yeni bir teklif sunduğu öne sürüldü. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield tarafından sözlü olarak yapılan teklifin, yazılı hale getirilmesi bekleniyor.

ABD’den, Türkiye'nin Rusya'dan hava savunma sistemi S-400'leri almasından sonra gerilen ilişkileri yumuşatacak olumlu bir adım geldi.

Türk heyetiyle ikili ilişkileri görüşen ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Michael Satterfield tarafından Türkiye'ye yeni bir teklif yapıldı.

NTV'de yer alan habere göre, ismini açıklamayan bir Türk yetkili, ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Michael Satterfield'in, sözlü bir şekilde Ankara'ya mektup iletileceğini ve adım atılacağını; bu adımın şemsiyesinin ekonomik olacağını ancak başlıkların siyasi ve krizleri çözmeye yönelik olacağının altını çizdi.

TİCARET HACMİ 100 MİLYAR DOLARA ÇIKACAK

Buna göre büyükelçi Satterfiel, ABD'nin, Türkiye ile ticaret hacmini 100 milyar dolara ulaştıracak adımları atacağını iletiyor. Önümüzdeki günlerde de resmi bir çerçeveye oturtulup Türkiye'ye aktarılacağını ifade ediyor. Böyle bir mektubu hazırlayacak tek yer ABD Hazine Bakanlığı. Bu mektup Beyaz Saray'a ileticek ve buradan da Türk yetkililere ulaştırılacak.

VERGİ İNDİRİMLERİ GELİYOR

Türkiye ile ABD arasındaki mevcut ticaret hacmi yaklaşık 20 milyar dolar... Bu nedenle, F-35'lerin satışının tekrardan gündeme gelmesinin beklentiler arasında olduğu ifade ediliyor. Ayrıca, çelik ve alüminyum vergilerinde ABD tek taraflı vergi getirmiş, Türkiye de karşılık vermişti. Daha sonra ABD vergileri bir kademe düşürmüştü ancak olması gereken seviyede değildi. Şimdi o vergilerin düşmesi de gündemde. Ve, serbest ticaret anlaşması ile Patriot'ların gerçekleşme ihtimallerinin de söz konusu olduğu öğrenildi.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN