Back To Top
Son dakika! İbrahim Kalın'dan McGurk'a sert yanıt: PKK propagandası yapıyorsun

Son dakika! İbrahim Kalın'dan McGurk'a sert yanıt: PKK propagandası yapıyorsun

 - Son Güncelleme: 19.01.2019 Cumartesi 19:44
Son dakika! İbrahim Kalın\'dan McGurk\'a sert yanıt: PKK propagandası yapıyorsun
- A +

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Washington Post'a yazdığı makalede "Türkiye Suriye konusunda güvenilir partner değil" diyen ABD’nin eski IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk’e sert cevap verdi: PKK propagandası yapıyorsun.

İbrahim Kalın Türkiye’yi suçlayan McGurk’un yazısıyla ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullan: 

Analizin hatalı. Türkiye aleyhindeki suçlamalarınız tamamen saçmalık, sadece PKK propagandasının tekrarı. Türkiye, yüz binlerce Suriyeli Arap, Kürt, Asur ve başkalarının hayatını kurtardı. PKK'ya yeni bir hayat vermek istiyorsun. Olmayacak.

19-01/19/screenshot_1.png

 

Trump’ın Suriye’den çekilme kararına tepki göstererek istifa eden Brett McGurk, Washington Post'a yazdığı makalede "Türkiye Suriye konusunda güvenilir partner değil" demişti.

Türkiye'nin Suriye'de, aralarında "aşırılık yanlılarının da bulunduğu muhalif gruplarına destek verdiğini" iddia eden McGurk, bu grupların çok küçük olduğunu, bu yüzden ABD'nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) alternatif olamayacağını ifade etti.

Ayrıca Türkiye'nin ABD'nin büyük desteği olmadan Suriye'de tek başına hareket etme yeteneğinde olmadığını ileri süren McGurk, halihazırda Türkiye'nin desteklediği silahlı muhaliflerin, şu anda SDG'nin bulunduğu Suriye'nin kuzeydoğusuna yerleştirilmesiyle ilgili görüşmelerin yürütüldüğünü iddia etmişti.

McGurk, "Bu tür adımların kaosa yol açacağını, aşırılığın yayılması için uygun ortamı oluşturacağını, binlerce Kürt'ü evinden edeceğini ve Suriyeli hıristiyanların hayatını riske atacağını" ileri sürmüştü.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN