Stoltenberg Finlandiya ve İsveç'in üyelik sürecini yorumladı: Eşi görülmemiş şekilde hızlı oldu

Stoltenberg Finlandiya ve İsveç'in üyelik sürecini yorumladı: Eşi görülmemiş şekilde hızlı oldu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in bugün resmi olarak NATO üyeliği için davet edileceğini belirterek "Finlandiya ve İsveç'i üye olmaya davet edeceğiz. Bu eşi görülmemiş derecede hızlı bir süreç oldu. Mayıs ortasında başvuru yapıldı ve şimdi katılım için davet yapılacak. Daha önce bu kadar hızlı bir süreç olduğunu sanmıyorum” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya'nın başkenti Madrid’de gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi öncesi IFEMA Kongre Merkezi girişinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Finlandiya, Türkiye ve İsveç arasında varılan anlaşmanın önemine değinen Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in terörle mücadele kapsamında yasalarını düzenlediğini belirtti.

Finlandiya ve İsveç'in Türkiye ile daha yakın iş birlikleri yapacağını kaydeden Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç, terörizmle ilgili kanunlarını sıkılaştırmak için şimdiden adımlar attı. Yani bu uygulanmaya başlanmış bir şey. Bu anlaşmanın son derece önemli olduğunu düşünüyorum çünkü bu, tabii ki terörle mücadele de dahil olmak üzere tüm güvenlik endişelerimizi ele almak için müttefikler olarak bir arada durma taahhüdümüzü yansıtıyor. Bu, Finlandiya ve İsveç'in bilgi alışverişi, suçluların iadesi ve terörle genel mücadeleyle ilgili konularda Türkiye ile daha da yakın iş birliği yapacağını açıkça belirtiyor” diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN GÜVENLİK ENDİŞELERİ ELE ALINMALI"

NATO müttefiklerine Türkiye’nin güvenlik endişelerine yönelik taahhütlerini bildireceklerini kaydeden Stoltenberg, “Ayrıca yarın zirvede terörden kaynaklanan sorunları ele alacağımız bir oturumumuz var. Müttefiklerin taahhütlerini ifade etmelerini ve ayrıca Türkiye'nin terörle ilgili olarak karşı karşıya olduğu güvenlik endişelerini ele almalarını bekliyorum” dedi.

"FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İ ÜYE OLMAYA DAVET EDECEĞİZ"

Stoltenberg, son olarak Finlandiya ve İsveç’in bugün resmi olarak NATO üyeliği için davet edileceğini belirterek, “Finlandiya ve İsveç'i üye olmaya davet edeceğiz. Bu eşi görülmemiş derecede hızlı bir süreç oldu. Mayıs ortasında başvuru yapıldı ve şimdi katılım için davet yapılacak. Daha önce bu kadar hızlı bir süreç olduğunu sanmıyorum” açıklamasında bulundu.

"RUSYA NATO İÇİN DOĞRUDAN BİR TEHDİT OLUŞTURUYOR"

Stoltenberg ayrıca Ukrayna'yı işgal eden Rusya'nın NATO'nun güvenliğine 'doğrudan bir tehdit' oluşturduğunu belirterek 'Rusya'nın güvenliğimiz için doğrudan bir tehdit oluşturduğunu açıkça belirteceğiz' diye konuştu.

"DÖNÜŞTÜRÜCÜ BİR ZİRVE OLACAK"

'İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana karşılaştığımız en ciddi güvenlik krizinin ortasında buluşuyoruz' açıklamasında bulunan Stoltenberg, zirvenin 'tarihi ve 'dönüştürücü' olacağının altını çizdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN