15.02.2020  12:13

Srebrenitsa'da 82 soykırım kurbanı daha defnedilecek

Bosna'daki savaşta en az 8 bin 372 Boşnak sivilin acımasızca katledildiği Srebrenitsa Soykırımı'nda öldürülen ancak aradan 25 yıl geçmesine rağmen kimlik tespiti yapılamayan 82 kurban bu yıl toprağa verilecek.

+
-

Avrupa'da 2. Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa Soykırımı'nda, hayatlarını kaybedenlerin defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı'nda 11 Temmuz'da düzenlenecek anma töreninin ardından, bu yıl ilk defa kimliği belirsiz kurbanlar da defnedilecek.

82 KURBAN DAHA TOPRAĞA VERİLECEK

Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsü'nden Amor Masovic, ailelerin onayının alınması durumunda bu yıl toprağa verilecek kurban sayısının 200'e ulaşacağını söyledi.

Bazı kurbanların kimliğinin belirlenemediğini anımsatan Masovic "Kimliği belirlenemeyen 82 kurbanımız var. Aralarında 19 yıl önce bulduklarımız da var ancak DNA'ları soykırımdan sağ kurtulmayı başaran Srebrenitsalılarla eşleşmediği için yıllarca ceset torbalarında bekletiliyorlar" ifadelerini kullandı.

"BİN 200 BOŞNAK HALA KAYIP"

Masovic, kurbanların kimliklerinin belirlenememesinin iki nedeni olabileceğine işaret ederek, "Bunlardan biri, bulunan cesetlerin Srebrenitsalı olmayan kurbanlara ait olması. Diğeri ise bu kurbanların, yakın akrabalarının olmaması olabilir" yorumunda bulundu.

Kurbanların bu yıl Bosna Hersek Savcılığının belirleyeceği geçici mezar taşlarıyla toprağa verilebileceğini belirten Masovic, "Bunun, ceset torbalarında bekletilmelerinden daha insani ve medeni olacağını düşünüyoruz" dedi.

Masovic, kimliği belirsiz kurbanların kimliklerinin, toprağa verildikten sonra da araştırılacağının altını çizerek, Bosna Hersek'te tespit edilen toplu mezarlarda, kimi zaman 200'ün üzerinde kurbanın cesedine rastlamanın mümkün olduğunu söyledi.

Yaklaşık 28 yıldır savaş kurbanlarının gömüldüğü toplu mezarlarla ilgili çalışmalar yapan Masovic, Srebrenitsa Soykırımı'nın yaklaşık bin 200 kurbanının hala kayıp olduğunu vurguladı.

NE OLMUŞTU?

Savaş suçlusu Sırp komutan Ratko Mladic emrindeki Sırp birliklerin, 11 Temmuz 1995'te ülkenin doğusundaki Srebrenitsa şehrine girmesinin ardından başlayan soykırımda, birkaç gün içinde en az 8 bin 372 sivil Boşnak hunharca katledilmiş, bedenleri farklı toplu mezarlara gömülmüştü.

Geçen yıl yapılan törenin ardından anıt mezarlıktaki kurbanların sayısı 6 bin 643'e ulaşırken, aradan 25 yıl geçmesine rağmen binin üzerinde soykırım kurbanının cesedine ise hala ulaşılamadı.

SARAYBOSNA/AA

 

GÜNÜN VİDEOSU

Koronavirüs hastasına suni teneffüs

Koronavirüs salgını nedeniyle 2 bin 749 kişinin hayatını kaybettiği Çin''de, markette bir anda yere yığılan yaşlı adama bir doktorun her türlü riski göze alarak hiç düşünmeden suni solunum yapması sosyal medyada paylaşım rekoru kırdı.

DİĞER HABERLER
İdlib müzakereleri sona erdi
Türkiye milli bekasını savunmaktadır
'Cesur Başkale' kod adlı terörist yakalandı
Yalova Belediye Başkanı görevden alındı
Emniyete ifadeye çağrıldı
Rusya'dan SİHA ve İHA izni istedik
Beştepe'de kritik görüşme