Back To Top
Sudan'da tansiyon yüksek! Göstericilere saldırıda kan aktı

Sudan'da tansiyon yüksek! Göstericilere saldırıda kan aktı

 - Son Güncelleme: 14.05.2019 Salı 11:34
Sudan\'da tansiyon yüksek! Göstericilere saldırıda kan aktı
- A +

Başkent Hartum'da, ordu karargahı önündeki göstericilere silahlı saldırı düzenlendi, saldırıda biri subay 4 asker hayatını kaybetti. Çok sayıda kişinin yaralandığı saldırıyı kimin düzenlendiği belirtilmezken, bazı göstericiler kendilerine ateş edenlerin Hızlı Destek Kuvvetleri unsurları olduğunu ileri sürdü.

Sudan'ın başkenti Hartum'daki ordu karargahı önünde göstericilere yönelik silahlı saldırı sonucunda biri subay dört askerin öldüğü bildirildi. Askeri Geçiş Konseyi'nden yapılan açıklamada, ordu karargahı önündeki saldırıda biri subay olmak üzere toplam 4 asker hayatını kaybettiği ifade edildi.

GÖSTERİCİLERDEN AÇIKLAMA

"Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ile ulaşılan sonuçlardan rahatsız olan kesimlerin olduğu" kaydedilen açıklamada, bu kesimlerin ulaşılacak anlaşmaya engel olmak için uğraştıkları ve ülkeyi karanlık bir tünele sokmak istedikleri vurgulandı.

Açıklamada, kimler olduğu belirtilmeyen bu kesimlere bağlı grupların, göstericilerin oturma eylemi yaptığı yer ile bazı diğer bölgelere girerek daha önceden planlı olarak olayların tırmanması çağrısında bulunduğu ve ateş açtıkları dile getirildi. Açıklamada, tam sayı belirtilmeden çok sayıda yaralının olduğu belirtildi.  

'HAVA DESTEKLERİ ATEŞ ETTİ' İDDİASI

Askeri Geçiş Konseyi dün ÖDBG ile yönetim yapıları ve geçici otorite konusunda anlaşmaya varıldığını, gelecek salı günü de yönetime katılım oranları ve geçiş dönemi süresine ilişkin konuların ele alınması için bir araya gelineceğini açıklamıştı.  

Öte yandan meydandaki bazı göstericiler, kendilerine saldıranların Hızlı Destek Kuvvetleri unsurları olduğunu ileri sürdü. Ordu karargahı önündeki protesto gösterileri devam ediyor.

HARTUM/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN