Back To Top
Taiz'de humma salgını nedeniyle OHAL ilan edildi

Taiz'de humma salgını nedeniyle OHAL ilan edildi

 - Son Güncelleme: 13.11.2019 Çarşamba 13:23
Taiz\'de humma salgını nedeniyle OHAL ilan edildi
- A +

Yemen'in Taiz kentinde dang humması salgını ile mücadele için olağanüstü hal ilan edildi. Kentte sene başından bu yana 5 bin 200 kişi dang hummasına yakalanırken, şu ana kadar 4 kişi hayatını kaybetti.

Taiz'deki Sağlık Bakanlığı Ofisi Medya ve Sağlık Eğitimi İdaresi Müdür Yardımcısı Teysir es-Samii, son günlerde hızlı artış gösteren dang humması ile mücadele için kentte olağanüstü hal kararı alındığını belirtti.

4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Sene başından bu yana Taiz'de 5 bin 200 kişiye dang humması teşhisi konulduğunu ve 4 kişinin ise hayatını kaybettiğini aktaran Samii, 12 sağlık merkezi ile bazı devlet hastanelerinin salgın için gerekli ekipmanlarla donatıldığını ve ilgili operasyon odasının 24 saat hizmet verdiğini ifade etti.

Sivrisineklerden bulaşan virüsün neden olduğu dang humması vakaları, genellikle yağışın sıkça görüldüğü mevsimlerde, özellikle haziran ve eylül aylarında artıyor.

Uzmanlar, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin çoğalmasına neden olduğuna dikkati çekiyor.

TAİZ/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN