The Economist kaldırılan vetonun perde arkasını yazdı: ABD'nin 'F-16 baskısı' etkili oldu

The Economist kaldırılan vetonun perde arkasını yazdı: ABD'nin 'F-16 baskısı' etkili oldu

NATO zirvesinde Türkiye-İsveç-Finlandiya arasında imzalanan ortak bildiride "iki ülkenin terör örgütlerine destek vermeyeceği" üzerinde anlaşma sağlanması dünya basınında yankı buldu. İngiliz The Economist dergisi, kaldırılan vetonun perde arkasını anlattığı yazıda, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in anlaşma için yürüttüğü çalışmalara ABD'nin baskı uygulayarak destek verdiğini ve ABD'nin Türkiye'yi F-16 savaş uçakları alımını riske ettiği yönünde sıkı bir uyarı yaptığını belirtti.

Dün gerçekleşen Madrid'deki NATO zirvesinde Türkiye-İsveç-Finlandiya arasında imzalanan Ortak Momerandum'da "iki ülkenin terör örgütlerine destek vermeyeceği" üzerinde anlaşma sağlanması dünya basınında yankı buldu.

İngiliz The Economist dergisi, Türkiye'nin vetosunu kaldırması ile sonuçlanan anlaşmayı "Erdoğan'ın zaferi" olarak değerlendirirken vetonun perde arkasını anlattığı yazıda, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in anlaşma için yürüttüğü çalışmalara ABD'nin baskı uygulayarak destek verdiğini ve ABD'nin Türkiye'yi F-16 savaş uçakları alımını riske ettiği yönünde sıkı bir uyarı yaptığını yazdı.

ABD F-16'LAR KONUSUNDA UYARI YAPTI

Economist dergisi, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in anlaşma için yürüttüğü çalışmalara Amerika'nın da perde arkasından baskı uygulayarak destek verdiğini yazdı:

"Stoltenberg, Amerika'nın çok da görünür olmayan perde arkası baskısından da yararlandı. ABD, Türkiye'yi, Kongre'de blokajındaki F-16 savaş uçakları alımını riske ettiği yönünde sıkı bir uyarı yapmışa benziyor"

Yazıda, üçlü muhtıradaki "sınır dışı ya da iade taleplerine" ilişkin bölüme de değiniliyor.

Anlaşmayla, İsveç ve Finlandiya'nın, insan haklarına bağlılık ve siyasi muhalifler için sığınma adresi olma konumlarının zayıflama riski taşıdığı yorumu yapılıyor.

"Erdoğan'ın otokrasiye sürüklenişi ve tüm muhaliflerini terörist olarak tanımlama yaklaşımı" olduğu yorumu da bu bölümde yer alıyor.

Üçlü muhtırada, İsveç ve Finlandiya'nın "YPG/PYD ve Türkiye'de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacakları" vurgulanarak Türkiye ile "bu terör örgütlerinin eylemlerini önlemek amacıyla iş birliğini artırmak üzerinde anlaştıkları" da belirtiliyordu.

Ayrıca "Finlandiya ve İsveç, Türkiye'nin beklemedeki sınır dışı ya da iade taleplerini süratle ve detaylı olarak ele alacaktır" denilerek, bu işlemlerin Avrupa Konvansiyonu uyarınca yapılacağı vurgulanıyor.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN