Back To Top
Trump: İki gün çatışmamış olsalar Türkiye ateşkesi kabul eder miydi bilmiyorum

Trump: İki gün çatışmamış olsalar Türkiye ateşkesi kabul eder miydi bilmiyorum

 - Son Güncelleme: 22.10.2019 Salı 12:20
Trump: İki gün çatışmamış olsalar Türkiye ateşkesi kabul eder miydi bilmiyorum
- A +

Suriye'nin kuzeydoğusunda yaşananları diplomatik nezaketi bir kenara bırakarak "İki çocuğun kavga etmesine" benzeten ABD Başkanı Trump, "İki gün çatışmamış olsalar Türkiye ateşkesi kabul eder miydi bilmiyorum" dedi.

Trump'a yakınlığıyla bilinen Fox News kanalında Sean Hannity'nin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump, TSK'nın Suriye'nin kuzeyine düzenlediği 'Barış Pınarı Harekatı' ve daha sonra ilân edilen ateşkes hakkında konuştu.

Trump, "Şimdi askerlerimizi eve getirme zamanı. Bu çok ilginç bir şey, iki gün bir miktar çatıştılar, çok kötü olaylar. Türkiye ateşkes yapar mıydı bilmiyorum, Kürtler bölgeden çekilmeyi kabul eder miydi bilmiyorum ama bu iki günü yaşadılar. Bazı insanlar söylediklerimin çok iyi bir mukayese olduğunu düşündü, bazıları ise aksini. Ama bu iki çocuğun oyun parkında kavga etmesi gibi. Bir dakikalığına kavga etmelerine izin verirsin sonra onları ayırırsın. Bir anlaşma yapmak çok daha kolaydı" diye konuştu.

Trump daha önce de Türkiye ile omurgasını terör örgütü PKK'nın oluşturduğu SDG'yi 'okul bahçesinde kavga eden iki çocuğa' benzeterek "Biraz kavga etmeleri gerekiyordu, sonra ayırdım" demişti. ABD'nin eski Suriye özel temsilcisi Brett McGurk Trump'ın 'kavga eden iki çocuk' benzetmesini 'ayıp ve cahilce' şeklinde nitelendirmişti.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN