Back To Top
Trump, tweet attıkça fiyatlar yükseldi

Trump, tweet attıkça fiyatlar yükseldi

 - Son Güncelleme: 09.09.2019 Pazartesi 12:08
Trump, tweet attıkça fiyatlar yükseldi
- A +

JP Morgan analistleri, Trump'ın Twitter paylaşımlarının piyasaya etkisini ölçmek için bir endeks oluşturdu. Trump'ın attığı tweet'ler sonrası Hazine verilerini inceleyen analistler "Tek hisse senetlerinden makro kalemlere kadar geniş bir varlık yelpazesinin fiyat dinamikleri, ABD Başkanı tarafından yapılan paylaşımlar sonucunda giderek yükseldi" ifadelerine yer verdi.

JPMorgan Chase analistleri tarafından yapılan araştırmada, ABD Başkanı Donald Trump'un Twitter etkinliğinin piyasada hareketlerine etkisi araştırıldı. Analistlerin 'Volfefe Endeksi' adını verdikleri bu çalışma, Trump'ın 2017 yılında yaptığı bir Twitter paylaşımında kullandığı ve anlamı çözülemeyen 'covfefe' sözcüğünden türetildi.

Oluşturulan endekse göre, 2016 yılında seçildiğinden bu yana günde ortalama 10 Twitter paylaşımı yapan Trump'ın 2017 yılında göreve başladığından bu yana da attığı tweetlerin sayısı 10 bine ulaştı. Buna göre, 2017 yılında görev başladıktan sonra bir süreliğine günde ortalama beş tweet düzeyine düşen Trump'ın Twitter etkinlikleri, 2018 sonlarından sonra yeniden tırmanışa geçti ve son dört yılın en yüksek düzeylerine yükseldi. Analistler de, Trump'ın yaptığı her Twitter paylaşımının ardından Hazine getirisi verilerini inceledi.

"TWEET'LERİ FİYAT DİNAMİKLERİNİ ETKİLEDİ"

Araştırmaya önderlik eden Josh Younger ve Munier Salem ise, konuyla ilgili yayınladıkları açıklamada "Ticaret ve para politikası, yürütme organı için temel odaklardan biri haline geldi ve gündelik duygulardan resmi politik eğilimlere kadar her şey, dikkatlice incelenen bu sosyal medya platformu aracılığıyla dünya çapında ve gerçek zamanlı olarak yayıldı. Bunun karşılığında ise, tek hisse senetlerinden makro kalemlere kadar geniş bir varlık yelpazesinin fiyat dinamikleri, ABD Başkanı tarafından yapılan paylaşımlar sonucunda giderek yükseldi" ifadelerine yer verildi.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN