Back To Top
Trump'tan beceriksiz çıkışına sert cevap: Onunla artık işimiz olmaz

Trump'tan beceriksiz çıkışına sert cevap: Onunla artık işimiz olmaz

Trump\'tan beceriksiz çıkışına sert cevap: Onunla artık işimiz olmaz
- A +

ABD Başkanı Donald Trump, kendisine "beceriksiz" dediği iddia edilen İngiliz büyükelçi ile ilgili "Onunla artık işimiz olmaz" şeklinde konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, kendisi hakkında "beceriksiz" dediği iddia edilen İngiltere'nin Washington Büyükelçisi Kim Darroch için "Artık kendisiyle işimiz olmayacak." ifadesini kullandı.

MAY'E BREXIT ELEŞTİRİSİ

Trump, kendisi hakkındaki yazışmaları sızan İngiliz Büyükelçi hakkında Twitter üzerinden bir açıklama yaptı.

Açıklamasında İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit konusunu ele alma biçimini eleştiren Trump, "Ona bu işin nasıl yapılması gerektiğini anlattım ama o başka bir yolu seçmeye karar verdi." dedi.

ARTIK ONUNLA İŞİMİZ YOK

Trump, kendisi hakkındaki olumsuz yazışmaları İngiliz medyasına sızan İngiltere'nin Washington Büyükelçisini adını vermeden eleştirerek, "Büyükelçiyi tanımıyorum ama Washington'da kendisinden hoşlanmıyor ve hakkında iyi düşünülmüyor. Artık kendisiyle işimiz olmayacak. İyi haber şu ki büyük Birleşik Krallık'ın kısa zaman sonra yeni bir başbakanı olacak." ifadesini kullandı.

Trump ayrıca, geçen ay İngiltere'ye gerçekleştirdiği devlet ziyaretinde en fazla Kraliçe 2. Elizabeth'in kendisini etkilediğini sözlerine ekledi.

BECERİKSİZ İFADESİ İLE BAŞLAYAN KRİZ

İngiliz Daily Mail gazetesinin pazar günkü baskısı Mail On Sunday'deki haberde, Darroch'ın diplomatik yazışmaları olduğu öne sürülen metinler yayımlanmış, İngiliz Dışişleri Bakanlığı haberi yalanlamamıştı.

Haberde, Darroch'ın ABD Başkanı ile ilgili "Trump yönetiminin esasen daha normal, daha az işlevsiz, daha az tahmin edilemez, daha az hizipçi, diplomatik olarak da daha az sakar ve beceriksiz olacağına inanmıyoruz." ifadesine yer verilmişti.

Yazışmalarda, Beyaz Saray'ın "yetkin" olarak görüleceğini düşünmediğini kaydeden Büyükelçi, ayrıca mevcut idarenin "utanç içinde sona ermesine yol açabilecek bir şeylerin ortaya çıkabileceği" değerlendirmesi de bulunuyordu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ise söz konusu sızıntının kaynağını araştırdıklarını açıklamıştı.

BAKAN ÖZÜR DİLEYECEK

Washington’u ziyaret eden İngiltere Ticaret Bakanı Liam Fox, basına yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka ile yapacağı görüşmede sızan yazışmalar nedeniyle özür dileyeceğini söyledi.

Fox, “Bizim kamu hizmeti yapan veya siyaset sınıfımızın unsurlarının beklentilerimize uymayan kabul edilemez davranışlarından dolayı özür dileyeceğim.” ifadesini kullandı.

İngiliz bakan, bu tür yazışmaların sızdırılmasının, ilişkilere ve geniş ölçüde güvenlik çıkarlarına zarar vereceğini ifade etti.

İNGİLTERE SIZMANIN PEŞİNDE

Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, ülkesinin Washington Büyükelçisinin ABD Başkanı Donald Trump hakkındaki diplomatik yazışmalarının sızdırılmasının bu işin sorumlularına "ciddi sonuçları" olacağını ifade etti.

Washington Büyükelçisi Kim Darroch'ın değerlendirmelerinin ABD siyasetine ilişkin kişisel görüşlerini içerdiğini belirten Hunt, "Büyükelçinin ABD yönetimi ya da yönetimle ilişkiler konusundaki değerlendirmelerini paylaşmıyorum ancak samimi değerlendirmeler yapma hakkını savunuyorum. Dünyanın dört bir yanındaki diplomatlarımızın bunu yapmaya devam etmeleri çok önemli." diye konuştu.

Hunt, sızıntı konusunda çok endişeli olduğunu vurgulayarak, İngiliz diplomatların samimi şekilde fikir alışverişinde bulunabilmelerinin önemine işaret etti.

KAYNAK: EURONEWS

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN