Back To Top
Türkiye’nin Kırım’daki duruşu bizim için önemli

Türkiye’nin Kırım’daki duruşu bizim için önemli

 - Son Güncelleme: 11.08.2019 Pazar 01:04
Türkiye’nin Kırım’daki duruşu bizim için önemli
- A +

Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Kırımoğlu “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’nin hiçbir zaman Kırım’ın işgalini tanımayacağını söylemesi bizim için çok önemli” dedi. Kırımoğlu “İşgali kabul etmememiz hem Ukrayna yönetimine hem de kamuoyuna büyük tesir etti” diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Türkiye’ye gelen Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatarlarının son durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Ziyarette en önemli konu başlıklarından birinin Kırım meselesi olduğunu belirten Kırımoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin hiçbir zaman Kırım’ın işgalini tanımayacağını, Kırım’ın Ukrayna toprağı olduğunu, Türkiye’nin daima Kırım Tatar halkıyla beraber olduğunu söylemesi bizim için çok önemli” ifadelerini kullandı.

Kırımoğlu, işgal sonrasında Kırım Tatarlarına yaklaşımın değiştiğine işaret ederek, “Bizim direnişimiz, işgali kabul etmememiz, Ukrayna’ya sadık kalmamız hem Ukrayna yönetimine hem de kamuoyuna büyük tesir etti. Bu yüzden Ukrayna’da Kırım Tatarlarına saygı çok arttı” diye konuştu. Bu durumun Ukrayna’daki son parlamento seçimlerine de yansıdığını vurgulayan Kırımoğlu, birçok partiden aday gösterdiklerini belirtti. Kırımoğlu, parlamentoda üç milletvekilinin Kırım Tatarlarını temsil etmeye başladığını kaydeden Kırımoğlu, şunları söyledi: Biz siyasi partilerle iyi ilişkiler kurmaya çalışıyoruz, bu konu bizim için çok önemli. Önceki dönemlerde bir partiyle anlaşıyorduk, oylarımızı o partiye veriyorduk. Onlar da bizim temsilcilerimizi kendi listelerine alıyordu. Şimdi bizim seçmenlerimiz yok, onlar işgal edilmiş topraklarda...

Eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko döneminde “Kırım Tatar Halkının Temsilcisi” olarak cumhurbaşkanının yanında görev yaptığını anımsatan Kırımoğlu, yeni dönemde iptal edilen bu yetkinin sürdürülmesini istediklerini vurguladı. Kırımoğlu, “Kırım Tatarlarıyla ilgili bir vazife olması lazım ama benim olmam şart değil” diyerek, bu yetkinin devamı için gerekçeleriyle yazılı teklif vereceklerini bildirdi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüştüğünü belirten Kırımoğlu, şunları kaydetti: Bunu Sayın Zelenskiy’e söyledim, ‘Böyle yapmanız (iptal etmeniz) bizim kanaatimizce çok doğru değil.’ dedim. Kendisi de ‘Maalesef benim bundan haberim bile yok. Siz tekliflerinizi verin, ben bakacağım.’ dedi. Biz de bu vazifenin neden gerekli olduğunu yazılı olarak vereceğiz. Kırım Tatarları sorununun yetkilisi olarak Kırım Tatar Meclis Başkanı Refat Çubarov’u teklif ettim. -AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN