Back To Top
Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov vatanseverlik ödülünü oğluna verdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov vatanseverlik ödülünü oğluna verdi

 - Son Güncelleme: 10.11.2019 Pazar 22:59
Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov vatanseverlik ödülünü oğluna verdi
- A +

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, ülkenin en prestijli ödüllerinden biri olan 'vatanseverlik ödülü'nü oğluna verdi.

Ülkenin gelecekteki lideri gözüyle bakılan 38 yaşındaki Serdar Berdimuhamedov 'vatanseverlik ödülü'nün sahibi oldu.

Türkmenistan'ın en önemli ili olarak gösterilen Ahal'in valisi olan Berdimuhamedov'a ödülün verilme gerekçesi olarak "ülkedeki pamuk hasadıyla bağlantılı işler" gösterildi.

Ülke basını Ahal'in pamukla ilgili düzenlemeyi hayata geçiren beş ilden ilki olduğunu yazdı.

Devlet Başkanı Berdimuhamedov, geçen haziran ayında daha önce milletvekili ve vali yardımcısı olan oğlu Serdar'ı Ahal bölgesine vali olarak atamıştı.

SAPARMURAT DA AYNI BÖLGEDEN

Berdimuhamedov ile ülkenin kurucu lideri Saparmurat Türkmenbaşı, Teke boyunun ana vatanı olarak bilinen Ahal bölgesinden.

Dünyanın en büyük 4'üncü doğal gaz rezervine sahip 6 milyon nüfuslu Türkmenistan'da eski diş hekimi Berdimuhamedov 2006 yılında devlet başkanlığı koltuğuna oturdu.

Türkmenistan, insan hakları örgütleri tarafından "hak ihlallerinin yaşandığı, özgür medya ve muhalefetin olmadığı otoriter yönetime sahip yer" olarak tanımlanıyor.

Ülkede pamuk tarlalarında çocukların köle gibi çalıştırıldığı da iddialar arasında. Amerika Birleşik Devletleri geçen yıl Türkmenistan'dan pamuk ithalatına son vermişti.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN