Back To Top
Yeni Zelanda'da 'seçim' hamlesi: 50 dolardan fazla bağış yasaklandı

Yeni Zelanda'da 'seçim' hamlesi: 50 dolardan fazla bağış yasaklandı

 - Son Güncelleme: 03.12.2019 Salı 11:37
Yeni Zelanda\'da \'seçim\' hamlesi: 50 dolardan fazla bağış yasaklandı
- A +

Yeni Zelanda'da seçimleri dış müdahalelerden korumak amacıyla siyasi partilere ve adaylara denizaşırı ülkelerden yapılan bağışların 50 doları aşamaması için yeni düzenleme yapıldı, böylece yabancıların 50 dolardan fazla bağış yapması yasaklandı.

Yeni Zelanda Adalet Bakanı Andrew Little, seçimleri dış müdahalelerden korumak amacıyla yeni bir düzenleme gittiklerini duyurdu.

Adalet Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamasında, seçimlere dış müdahale riskinin büyüyen uluslararası bir olgu olduğunu vurgulayan Little 'Yeni Zelandalılardan başka kimsenin siyasi partilerimize bağış yapmasına veya seçimlerimizi etkilemeye çalışmasına gerek yok.'' ifadelerini kullandı.

İKAME ETME ŞARTI GETİRİLDİ

Yeni mevzuatın bugün parlamentoya sunulacağını ve 'acil olarak' Meclis'ten geçeceğini vurgulayan Bakan Little, yapılacak bağışları denetleyecek parti sekreterlerine de Yeni Zelanda'da ikamet etme şartı getirildiğini belirtti.

Seçimlerde dış etkinin olmasına karşı tedbir aldıklarını aktaran Little ''Seçimlerimizin bütünlüğünü korumamız gerekiyor. Bu değişiklikler, seçim sonuçlarımızı etkileyen yabancı para riskini azaltacaktır.'' değerlendirmesinde bulundu.

YABANCI BAĞIŞLAR 50 DOLARI GEÇMEYECEK

Ana muhalefetteki Liberal Partinin destekleyeceğini açıkladığı mevzuat kapsamında, siyasi partilere ve adaylara yapılan dış ülke kaynaklı bağışlar 50 doları geçemeyecek.

Yeni mevzuatla yabancı bağışları sınırlandıran Yeni Zelanda, 1000 dolardan fazla yabancı bağış kabul etmeyen Avustralya, 500 sterlin sınırı bulunan İngiltere ve 20 dolar limit uygulayan Kanada'ya katılmış oldu.

Yeni Zelanda istihbarat birimleri nisan ayında yaptıkları açıklamalarda, hükümete, ülke demokrasisini etkilemeye yönelik aktif çabalar olduğu yönünde uyarıda bulunmuştu.

MELBOURNE/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN