Zelenskiy: Rusların savaş formülü öldür, korkut, sınırları yok et ve yozlaştır

Zelenskiy: Rusların savaş formülü öldür, korkut, sınırları yok et ve yozlaştır

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Çekya’nın başkenti Prag’da düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) toplantısına videokonferans yoluyla katıldı. Zelenskiy burada yaptığı konuşmada, “Rusların savaş formülü öldür, korkut, sınırları yok et ve yozlaştır” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, videokonferans yoluyla katıldığı Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) toplantısında Rusya’dan bir temsilcinin olmadığına dikkat çekti. Zelenskiy, “Burada bizimle olan bir Rusya’dan bir temsilci yok. Coğrafi olarak Avrupa’da görünen bir devlet, değerleri ve yaklaşımları açısından Avrupa’ya zıt bir devlet” dedi.

Ukrayna’nın Rusya ile olan savaşı istemediğini vurgulayan Zelenskiy, “Ukrayna onu kışkırtmak için hiçbir şey yapmadı. Ukrayna her zaman barışçıl çözümde önder olmuştu. Hepiniz Ukrayna’nın Rusya’yı savaşsız yaşamaya ikna etmek için ne kadar çaba sarf ettiği konusunda bilgilisiniz. Birçoğunuz bu çabalara bizzat katıldınız ve bize yardımcı oldunuz. Barış istemeyen bir devletle uğraşmak zorunda kalıyoruz. Tüm gerçek barış tekliflerine füze saldırılarıyla yanıt veren, yapay krizleri kışkırtan bir devlet" dedi.

“RUSLARIN SAVAŞ FORMÜLÜ ÖLDÜR, KORKUT, SINIRLARI YOK ET VE YOZLAŞTIR”

Rusya’nın sadece Ukrayna’da değil bazı Avrupa kentlerinde de suikastler başta olmak üzere çeşitli yollarla insanları öldürdüğünü öne süren Zelenskiy, "Rusya insanlara yardım edilmesinin bırakılması için dünyaya gözdağı veriyor, şantaj yapıyor. Gıda krizinden radyasyon şantajına, istikrar bozan enerji şantajına kadar her şeyi kullanıyor. Bunların tümü müttefikler ve ortakların arasını bozmak, milletleri sindirmek ve korkutmak için. Rusya, dünyayı bir kez daha etki alanlarına bölmek için sınırları yeniden çizmek istiyor, ortak işbirliği ve gelişme alanımızı yok ediyor. Rusya yozlaşmış. Enerjiden kazandığı milyarlarla yozlaşıyor. Rusların savaş formülü öldür, korkut, sınırları yok et ve yozlaştır. Bunların hepsi Avrupa’ya yöneliktir" ifadelerini kullandı.

"BARIŞIN FORMÜLÜ RUSYA’NIN CEZALANDIRILMASI, UKRAYNA’NIN DESTEKLENMESİDİR"

Rusya’nın savaş formülüne karşı kendisinin de BM Genel Kurulu’nda barış formülü sunduğunu hatırlatan Zelenskiy, "Barış formülümüzü uygulamalıyız. Bunu BM Genel Kurulu’ndaki konuşmamda sundum. Birincisi saldırganı cezalandırmaktır. Rusya’ya yönelik yaptırımları güçlendirin. Rusya ve şirketleriyle her türlü işbirliğini durdurun. Tüm uluslararası kuruluşlardan dışlayın veya en azından üyeliğini askıya alın. Elbette saldırganı cezalandırmak için Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarıyla ilgili özel bir mahkemeye hem de Rusya’yı verdiği zararı tazmin etmeye zorlayacak uluslararası bir tazminat mekanizmasına ihtiyacımız var. İkincisi, Ukrayna’ya yardım. Bize yardım ederek, bölgelerinize yardım etmiş oluyorsunuz” dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN