06.04.2020  11:35
SON GÜNCELLEME: 
06.04.2020  12:11
KAYNAK: 
KARAR

EBA öğrenci girişi nasıl yapılır? EBA TV canlı izle

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, corona virüs (koronavirüs) nedeniyle uygulamaya başladığı uzaktan eğitim tüm hızıyla sürüyor... 3. haftasına giren uzaktan eğitimde milyonlarca öğrenci EBA TV üzerinden derslere katılıyor. Öğrenciler, EBA öğrenci girişi nasıl yapılır?, EBA ders progamı, EBA TV canlı izle konu başlıklarını arama motorlarında aratıyor. İşte detaylar...

+
-

Ölümcül corona virüs (koronavirüs) salgını nedeniyle 16 Mart 2020'de eğitime ara verildi. Salgın tehlikesinin bir süre daha devam edeceğinini öngörülmesinden dolayı Milli Eğitim Bakanlığı ilkokul, ortaokul ve lisede uzaktan eğitime geçerek derslerin aksamayacağını açıkladı. 23 Mart'tan bu yana milyonlarca öğrenci gerek televizyon başında gerek de bilgisayar başında dersleri takip ediyor. Televizyon yerine bilgisayarı seçen öğrenciler, "EBA TV canlı izle", EBA öğrenci girişi nasıl yapılır?", "EBA ders programı" konu başlıklarını internette aratıyor. Detayları KARAR.com okurları için derledik...

EBA ÖĞRENCİ GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

EBA girişi için birçok seçenek bulunuyor:

* https://giris.eba.gov.tr adresi üzerinden

* e-Devlet'ten

* MEBBİS'ten

* e-Okul'dan

* EBAKOD ile giriş yapılabilir.

EBA ÖĞRENCİ GİRİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ

EBA TV'Yİ CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

EBA DERS PROGRAMI (6 NİSAN 2020)

İLKOKUL

ORTAOKUL

LİSE

EBA ÖĞRETMEN GİRİŞİ

Tam adı 'Eğitim Bilişim Ağı' olan EBA'ya öğretmenlerin girişi öncelikle kişisel MEBBİS şifreleri ya da e-Devlet kullanıcı adı ve şifreleri ile rahatlıkla girebilecektir.

Ayrıca MEBBİS şifreleri haricinde Milli Eğitim Bakanlığı'na ait internet sitesinden, öğretmenlere çok daha detaylı olarak özel EBA kullanım simülasyonlarını da yayımlandı ve bu simülasyonlar yardımı ile öğretmenler, bu konuda ayrıntılı bilgiye bu videolardan kolaylıkla ulaşabileceklerdir.

EBA VELİ GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

EBA sistemine veli olarak giriş yapabilmek için öncelikle e-devlet kullanıcı adı ve şifresi kullanılacaktır. Siteye girdiğinizde öncelikle üstteki menüden 'Veli Girişi'ni seçmelisiniz. Bu işlemden sonra sistem sizi otomatik olarak e-Devlet sistemine yönlendirecek. Açılan sayfada TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle giriş yaptığınız zaman karşınıza EBA Veli Sistemi ana ekranı çıkacaktır. Henüz e-Devlet şifresi olmayan velilerin ise, PTT şubelerinden bu şifreyi edinmeleri gerekmektedir. Eğer, birden fazla öğrencinin velisi iseniz öncelikle sol üst köşede yazan ismin yanına bulunan 'ok' butonuna basarak, durumunu kontrol etmek istediğiniz öğrenciyi seçmelisiniz.

Ekranın sağında bulunan takvimden çocuğumuzun göreceği etkinliklerini, çalışmalarını, tatil günlerini ve yazılı sınavlarını kolaylıkla takip edebilirsiniz. Bunların haricinde ekranın solunda bulunan menüden 'dersler' butonuna bastığınızda öğrencinin aldığı tüm dersler karşınıza çıkacaktır. Burada öğrenmek istediğiniz dersi seçip konu detayına tıkladığınızda, çocuğumuzun ilgili konularda yer alan içeriklerdeki performans durumunu ve tamamlama yüzdesini görebileceksiniz. Çocuğunuz ders içeriklerini tamamladıkça konu tamamlama yüzdesi artacaktır. Sayfada bulunan konu performansı ise çocuğumuzun bir konuda yer alan sınavlardaki ve testlerdeki performansıyla ilişkilidir. O derse ait ödevi var ise bu ekrandan derslerinin altındaki ödev uyarılarını rahatlıkla görebilirsiniz.

EBA YENİ ŞİFRE ALMA İŞLEMİ 2020

'EBA Giriş' ekranında Öğrenci → EBA yolunu izleyin.
Açılan ekranda yer alan 'Şifremi Unuttum' linkine tıklayın.
TC Kimlik Numaranı girin.
Bir doğrulama yöntemi seçin.

e-Postayı seçtiyseniz:

Sisteme kayıtlı e-posta adresini gir ve 'Gönder' butonuna basın (Sisteme kayıtlı e-posta adresi yoksa öğretmeninden veya velinden tek kullanımlık şifre edinerek ve 'Öğrenci olarak EBA şifremi nasıl oluştururum' bölümünden yardım alarak şifrenizi yeniden oluşturabilirsin).
e-Postanıza gelen doğrulama kodunu girin ve 'Gönder' butonuna basın.
Yeni şifreyi belirleyin ve 'Kaydet' butonuna tıklayın.

Cep telefonunu seçtiyseniz:

Sisteme kayıtlı cep telefonu numarasını girin ve 'Gönder' butonuna basın (Sisteme kayıtlı cep telefonu numarası yoksa öğretmeninden veya velinden tek kullanımlık şifre edinerek ve 'Öğrenci olarak EBA şifremi nasıl oluştururum' bölümünden yardım alarak şifreni yeniden oluşturabilirsin).
Cep telefonuna gelen doğrulama kodunu gir ve “Gönder” butonuna basın.
Yeni şifreyi belirleyiz ve 'Kaydet' butonuna tıkla. 

EBA ŞİFRE YENİLEME (YENİ ŞİFRE) EKRANI İÇİN TIKLAYIN

EBA KOD NASIL ALINIR?

EBA kod, öğretmenlerin etkileşimli tahtalarda EBA’ya giriş yaparken kullanabilecekleri tek kullanımlık bir şifredir. Bu şifreyi kullanmak için aşağıdaki yollar izlenir.

 

DİĞER HABERLER
Kapanış saatini uzatın
Protestoculara ok attı
Kask takmayan 2 genç kazada hayatını kaybetti
Binbaşı Akkuş'u şehit eden terörist öldürüldü
Denizcilikte normalleşme dönemi başlıyor
Anlatılanlardan etkilendim
Bir polisin şehit olduğu saldırının faili gözaltında