Edebiyat dergisi o kargoya girmez

Edebiyat dergisi o kargoya girmez

Edebiyat dergilerini 5.60 liraya taşıyan PTT’nin bedeli 9 liraya çekmesi tartışılıyor. Meslek birlikleri rakamın düşürülmesini istedi. TBMM’de soru önergesi veren İYİ Partili Erhan Usta “Yayımcılara sahip çıkılacak mı?” diye sordu.

PTT’nin edebiyat dergilerini 2021’de minimum 9 liradan taşıyacağı açıklamasının ardından, meslek birliklerinin pazarlığı devam ediyor. Kurumun yapacağı indirim merak konusuyken, İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta Meclis’te soru önergesi verdi. Kişisel ‘hediye dergi-kitap’larının 5 liraya kargolandığını hatırlatan Usta “Bu indirimden dergi sahipleri faydalanamıyor” dedi. 

Ortalama 10 liradan satışa sunulan edebiyat dergilerinin gönderiminde PTT kargonun uyguladığı fahiş fiyatlar dergi dünyasını zora sokmaya devam ediyor. PTT’nin 2020’de 5,60 liraya taşıdığı dergileri 2021’de minimum 9 TL’ye taşıyacağını açıklamasının ardından yükselen tepkileri 23 Aralık 2020’de gündeme getiren KARAR’ın edindiği yeni bilgilere göre, meslek birlikleri kargo ücretlerini 6 liraya çekmek için pazarlıklara devam ediyor.  

Hatırlanacağı gibi, dergi kargo bedeli PTT tarafından 2021’de 16,75’e yükseltilmiş, sadece anlaşmalı kurumların yayımlarının minimum 9 liraya taşınabileceği açıklanmıştı. Aralık ayındaki tepkilerin ardından PTT ile masaya oturan Dünya Dergiler Birliği, Basın Yayın Meslek Birliği ve Türkiye Yayıncılar Birliği temsilcilerinin yaptığı pazarlıklar sonucu dergilerin şubat sonuna kadar 7,2 liradan dağıtımı konusunda yapılan anlaşma ise sona ermek üzere.  

PTT ile yapılan sözleşmenin dört gün sonra sona ereceği belirtilirken, şubat sonrası dergi dağıtımlarının kaç liradan olacağı ise belirsizliğini koruyor. Bilgiye göre, PTT 7,2 liradan dağıtıma devam etmek isterken, yayıncılar dergi başına ancak 6,5 lira ödeyebileceklerini belirtiyor. Dergi dünyasının talep ettiği esas rakam ise, PTT’nin ‘hediye dergi-kitap’ gönderiminde uyguladı 5 lira kargo bedelini dergiler için de uygulama kararı verilmesi.  

Ancak PTT bu fikre sıcak bakmıyor. Dergi dünyası ayrıca PTT ile yeni sözleşme yapmadan önce, kurumun Trendyol, Hepsiburada gibi büyük alışveriş sitelerine uyguladığı düşük ücretlerin açığa çıkmasını bekliyor, kendilerine de aynı oranda düşük fiyat uygulaması yapılmasını istiyor. Öte yandan dergi dünyasının yeni sözleşmeden beklentileri arasında, dergi gibi kültür yayınlarının gönderim ücretlerine yapılan zamlarda resmi enflasyon oranının gözetilmesi yer alıyor. 

erhan-usta-son.jpg

KÜLTÜR BAKANLIĞINA SORU ÖNERGESİ 

Meslek birlikleri ve PTT arasında bu görüşmeler sürerken, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde dergi dünyasının maruz kaldığı fahiş fiyat uygulamasına dikkat çeken bir soru önergesi verildi. İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Samsun Milletvekili Erhan Usta tarafından verilen soru önergesinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istenilen önergede ‘edebiyat dergileri ve küçük çaplı yayımcılara sahip çıkmak adına konuya bir müdahale’ olup olmayacağı soruldu.  

Ayrıca “Ciddi oranda indirim yapılması mümkün olmayacaksa, PTT’ye görev zararı vererek edebiyat dergilerini desteklemeyi planlıyor musunuz?” denildi. Soru önergesi hakkında açıklama yapan Usta PTT’nin ‘hediye dergi-kitap’ gönderiminde gerekli indirimi sağlayıp, 5 TL’ye kargoladığını ancak bunu günde sadece bir kişi ve bir adet gönderi için yaptığına değinerek “Haliyle bu indirimden dergi sahipleri faydalanamamaktadır” dedi.  

Usta, “Kültür-sanat faaliyetlerinin taşıyıcı kolonlarından olan edebiyat dergileri PTT’nin kargo ücretlerini 5 TL’den 16,25 TL’ye çıkarmasının ardından zor günler yaşamaktadır” sözleriyle konunun önemine dikkati çekti.  Dergi dünyası, meslek birliklerinin PTT ile yaptığı görüşmeler, TBMM’ye verilen soru önergesi gelişmelerinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın konuya müdahil olup olmayacağını ve PTT’nin 2021 yılında dergi kargo ücretlerinde yapacağı indirimi merakla bekliyor. 

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN