Back To Top
13 mahalleye metro piyangosu

13 mahalleye metro piyangosu

 - Son Güncelleme: 17.12.2017 Pazar 12:06
13 mahalleye metro piyangosu
- A +

Üsküdar-Sancaktepe arasını 27 dakikaya düşüren sürücüsüz metro hattı, geçiş güzergahında yer alan semtlerin değerini katladı. Son üç yılda 13 noktada konut fiyatları yüzde 100’e varan oranda arttı. Üsküdar Fıstıkağacı’nda en düşük 2 bin 500 lira olan satılık konut metrekareleri 4 bin 600’e, Ümraniye’de 2 bin liradan 4 bin liraya fırladı.

HAMİDE HANGÜL / EKONOMİ SERVİSİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, önceki gün ilk etabın açılışını yaptığı Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattı, geçiş güzergahında yer alan bölgelerin fiyatlarını adeta katladı. Akıllı metronun geçtiği noktalarda konut fiyatlarında yüzde 100’e varan oranda değer artışları görüldü.  Buna göre, Üsküdar Fıstıkağacı’nda 2014 yılında metrekaresi en düşük 2 bin 500 lira olan markalı konut fiyatları yüzde 84 artışla 4 bin 600’e, Bağlarbaşı’nda 3 binden 5 bin 200’e yükseldi. Kısıklı, yüzde 72 primle 2 bin 200 liradan 3 bin 800 liraya çıktı. Bulgurlu, Çarşı, Çakmak ve Yamanevler’de ise yüzde 100 artışlar görüldü. Böylelikle Ümraniye, Yamanevler, Bulgurlu ve Çarşı’da üç yıl önce 2 bin-2 bin 500 lira bandında olan konut metrekareleri bugün 4 bin ile 5 lira seviyesine tırmandı. Çakmak’ta en düşük bin 600 lira olan satılık metrekareleri de 3 bin 200 liraya ulaştı. Metro durakları arasında en fazla primi, yeni gelişen bölgelerin yaptığı görüldü. Bu noktalarda değerlerin yüzde 100’leri aştığı hesaplandı. Ihlamurkuyu, yüzde 166 artışla fiyatlarını bin 200 liradan 3 bin 200 liraya yükselten lokasyonların başında yer aldı. Dudullu ve Sancaktepe’de yüzde 113 primle yine en düşük metrekareler bin 500 liradan 3 bin 200 liraya ulaştı. Günde ortalama 700 bin yolcu taşıması planlanan metro hattının tüm etapları tamamlandığında geçiş güzergahındaki bölgelerde fiyatların daha da artması bekleniyor. Metro hattı incelendiğinde ise en büyük avantajı ulaşım sürelerini kısaltması. Böylelikle Sancaktepe’den Üsküdar 27, Ümraniye 15, Kartal 62, Yenikapı 39, Taksim 47, Hacıosman 71, Havalimanı 71 ve Olimpiyat Stadı 81 dakika olacak. İnce işleri tamamlanan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun diğer kısımları ise 2018’in Haziran ayında hizmet vermeye başlayacak. Üsküdar, Ümraniye ve Sancaktepe bölgelerinden geçen yeni metro hattının gayrimenkul piyasasına etkilerini TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, değerlendirdi. Maya, şu bilgileri verdi: “Hattın, Üsküdar Marmaray istasyonu ve Altunizade metrobüs istasyonu ile bağlantısının sağlanması ile Anadolu ve Avrupa Yakaları arasındaki ulaşıma da alternatif doğmuş olacak. 2018 yılında diğer etaplarının da faaliyete geçmesi beklenen hat ile Anadolu Yakasında ikamet edenlerin Üsküdar’a ulaşımları sağlanarak Avrupa Yakasına geçişlerinde kolaylık sağlanacak. Hattın tamamının faaliyete geçmesi ile Üsküdar Sancaktepe arasının yaklaşık 27 dakikaya inmesi ve özellikle Üsküdar, Altunizade, Ümraniye, Çekmeköy-Sancaktepe bölgelerinde trafik yoğunluğunun ciddi ölçüde azalması bekleniyor. Bu hat ile özellikle ofis fonksiyonlarının yoğun olduğu Altunizade ve Ümraniye bölgesindeki konut talebinin artacağı düşünülüyor. Bu bölgelerde çalışan beyaz yakalıların konut tercihini güzergah üzerinde yapabilme imkanı doğdu.”

17-12/17/screenshot_1-1513464507.png

SAATTE TEK YÖN 65 BİN YOLCU

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun uzunluğu 20 kilometre ve 16 istasyonu bulunuyor. Metronun, uzunlukları 128 metreden oluşan 126 vagonunun yolcu kapasitesi bin 622. Saatte tek yönden 65 bin, günde ise ortalama 700 bin yolcu taşınması hedefleniyor. Metronun birinci etabı olan Üsküdar-Ümraniye bölümü yani sürücüsüz kısmın uzunluğunu ise 10,5 kilometre. Bu bölüm; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler olmak üzere 9 istasyondan oluşuyor. Ayrıca hat, Üsküdar’dan Marmaray, Marmaray’dan Yenikapı-Hacıosman ve diğer metrolara entegre ediliyor. Bu hattı kullananlar, Üsküdar’da Marmaray, Altunizade ise metrobüs ile yolculuk yapabilecek.

YAMANEVLER TERCİHLER ARASINDA

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, yeni metro hattı ile bölgelerde beklenen talebi şöyle anlattı: “Üsküdar-Yamanevler arasındaki ilk etabın tamamlanması ile konut talebi, değerlerin daha yüksek olduğu Üsküdar merkez bölgesinden değerlerin kısmen düştüğü Ümraniye bölgesine doğru alternatif gösterebilecek. Ayrıca, Üsküdar Marmaray istasyonu ve Altunizade metrobüs istasyonuyla Avrupa Yakası ile bağlantının sağlanmasıyla, Avrupa Yakasında çalışanların konut tercihlerinde Üsküdar’dan Yamenevler’e kadar olan bölgeyi de göz önünde bulundurabilecekleri düşünülüyor. 2012 yılı Mart ayında metro hattı çalışmalarının başlaması ve geçtiğimiz yıllarda Marmaray ve Avrasya Tüneli ile ulaşım bağlantılarının güçlendirilmesi ile hat güzergahı konut geliştiricilerinin de tercih ettiği bölge haline gelmişti. Ümraniye bölgesinde çalışan bir kişinin konut alımında ilk tercihi Ümraniye ve çevresi olurken, metro hattının tamamlanması ile birlikte Çekmeköy, Sancaktepe’ye kadar uzanabilecek.”

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN