Back To Top
3600 ek göstergede son durum | 3600 ek göstergeyle ilgili son dakika haberleri

3600 ek göstergede son durum | 3600 ek göstergeyle ilgili son dakika haberleri

3600 ek göstergede son durum | 3600 ek göstergeyle ilgili son dakika haberleri
- A +

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söz verdiği 3600 ek gösterge beklentisi yeni yılla birlikte artış gösterdi. Peki polis, öğretmen, hemşire ve din görevlileri için düşünülen 3600 ek göstergede son durum nedir? İşte konu ile ilgili detaylar…

 

3600 ek gösterge ile hem maaşları hem emekli aylıkları hem de emekli ikramiyesinde artış olacak memurlar, TBMM’ye gelecek düzenlemeyi bekliyor. Konu ile ilgili bakanların açıklaması heyecan uyandırdı. İşte 3600 ek gösterge ile ilgili son dakika haberleri…

BAKAN SELÇUK’TAN 3600 EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, basın mensuplarına verdiği bir mülakatta konu ile ilgili olarak, 3600 ek göstergenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmiş bir söz olduğunu ve elbette yerine getirileceğini vurgulayarak şöyle devam etti. “Bu konuda kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Bunun birçok etkisi var. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile meslekler arasında dengeleri de göz önünde bulundurarak bütüncül bir şekilde konuyu değerlendirmeye devam ediyoruz." dedi.

ÖMER ÇELİK NE DEMİŞTİ?

AK Partisi sözcüsü Ömer Çelik, yasalaşması halinde öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin yararlanacağı 3600 Ek gösterge ile ilgili sorulan bir soruya şu açıklamalarda bulunmuştu.

"Bu konudaki yaklaşımız pozitif bir yaklaşımdır. Herhangi bir şekilde negatif ele aldığımız konu yok. Arkadaşlarımız çalışıyorlar, bu çalışmalarda polis, hemşire, din görevlisi ve öğretmenlere 3 bin 600 ek gösterge verilmesiyle ilgili yapılacak düzenleme söz konusu. Bu düzenlemede çalışılan konu, bunun ekonomik disiplinle uygun takvime yerleştirilmesi. İkincisi personel sisteminde meslekler arası dengeler gözetilerek bunun yapılması. Ekonomik faaliyetin mali disiplin içinde uygun bir takvime yerleştirilmesi için ve meslekler arası dengeler gözetildiği için bütünsel bir çalışma yapılıyor. Zamanlaması Sayın Bakan tarafından açıklanacaktır. Bu konuda zaten karar verilmiştir. Pozitif yaklaşımımız sürmektedir." açıklamasında bulunmuştu.

MAAŞLER NE KADAR OLACAK?

3600 ek göstergenin yasalaşması halinde özellikle düzenlemeden yararlanacak olan memur emeklilerinin maaşları ve ikramiyeler artacak. Bununlar birlikte çalışan memurların maaşlarında da değişimler olacak. Bu artışlar şu şekilde gerçekleşecek.

Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergelerinin 2200’den 3600’e çıkmasıyla, 25 yılını dolduranların emekli maaşları 653 lira, 30 yılını dolduranların emekli maaşları 696 lira ve 35 yılını dolduranların emekli maaşları ise 740 lira artacak.

Ek göstergelerin 2200’den 3600’e çıkmasıyla 25 yıl hizmeti bulunan bir memurun emekli ikramiyesi 82.345 liradan 103.279 liraya yükselecek.

20-01/11/3600-ek-gostergejpgg.jpg

3000’den 3600 ek göstergeye çıkarılan bir memurun maaşında ise 34 lira azalma olsa da emekli maaşı 550 lira, emekli ikramiyesi 20 bin 710 lira artacak.

Polislerin maaşlarında 553 artış olacak ve emekli ikramiyelerinde ise 17.100 lira artış olacak.

DİĞER BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN