Back To Top
‘7 bin liralık cep faturası olmaz’ hükmü

‘7 bin liralık cep faturası olmaz’ hükmü

 - Son Güncelleme: 02.01.2018 Salı 03:00
‘7 bin liralık cep faturası olmaz’ hükmü
- A +

Yargıtay, yurt dışı telefon görüşmeleri ve internet kullanımı sonucu aboneye gelen 7 bin 635 liralık faturayı, ‘bilgilendirmeme’ gerekçesiyle 2 bin 419 liraya düşürdü.

Fatura aşımında bilgilendirme yapmayan GSM operatörlerine emsal bir karar daha İzmir’den geldi. İzmir’de yaşayan Egemen Kerim Kaya, 2013’te 15 günlük yurt dışı seyahati sonrası gelen 7 bin 635 liralık cep telefonu faturasını ödemeyi kabul etmedi. İlgili GSM firmasıyla iletişime geçen ancak sonuç alamayan Kaya, ödeme yapmadığı için telefon şirketince çekilen ihtarnameye itiraz etti. Telefon şirketi, itirazın iptali için İzmir 4. Tüketici Mahkemesine dava açtı. Bilirkişi tarafından hazırlanan rapora atıfta bulunan mahkeme, “Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nde yer alan fatura üst sınırına ilişkin usul ve esaslardaki hükme göre, abonelerin yüksek faturalarla karşılaşmalarının önlenmesi ve fatura tutarlarının kontrol edilebilmesi imkanının sağlanması amacıyla kullanım miktarına ilişkin sınıra ulaşıldığında bildirimde bulunması gerekmektedir. Dosyadaki belgelerden bu bildirimin yapılmadığı anlaşıldığından kişinin yaptığı ilk yüksek tutarlı internet kullanımı üst sınır kabul edilerek bilirkişi raporunda yapılan hesaplama mahkememizce esas alınmış, kişinin sorumlu olduğu borç miktarı 2 bin 419 lira olarak hesaplanmıştır” şeklinde karar verdi. Karara itiraz eden telefon şirketi ise konuyu üst mahkemeye taşıdı. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi de “yerinde bulunmayan bütün temyiz itirazlarının reddi ile usul ve kanuna uygun olan hükmün onanması”nı kararlaştırdı. Egemen Kerim Kaya, 2013 yılında gittiği 15 günlük yurt dışı seyahatinde, ailesi ve sevdikleriyle haberleşmek için telefonuna 60 lira karşılığında “bütün dünya 60 dakika konuşma paketi” yüklediğini söyledi. Paket aşımı durumunda yurt dışında yapılacak konuşma, SMS ve internet kullanımlarının “dünya varmış” tarifesine göre hangi fiyatlarla ücretlendirileceğine dair bilgi aldığını anlatan Kaya, “Yurt dışında olduğum dönemde faturanın aşırı olduğuna dair bir mesaj gelmedi, telefonum da görüşmelere kapatılmadı. 7 bin 635 lira bir faturayı görünce şok oldum. Paket bitse bile en azından telefonumu kapatsalardı ya da beni arasalardı o zaman kullanmazdım” diye konuştu.

KARAR TÜM OLAĞAN DIŞI GÖRÜŞMELER İÇİN GEÇERLİ

Egemen Kaya’nın avukatı Selim Balku da konuyu “tüketici işleminin ihlali” olarak değerlendirdiğini, bu kapsamda telefon şirketiyle iletişime geçtiklerini ancak olumlu bir yanıt alamadıklarını belirtti. Bu şekilde bir fatura geldiğinde telefon şirketinin bazı sorumluluklarının olduğunu dile getiren Balku, şöyle devam etti: “Müvekkilim yurt dışı paketinin biraz üstünde bir telefon görüşmesi yapmış. Limitin üzerindeki görüşmeleri kabul ediyor, olağan dışı internet kullanımı telefon şirketi tarafından dikkate alınmamış veyahut dikkate alınmak istenmemiş zaten odak nokta burası. Telefon şirketinin tespit etmesi gereken husus olağan dışı bir tüketim var. Bu gider yapılmış olsa bile müvekkilim uyarılmadan bu gider sağlanmış, haber verilmiş olsaydı gerekli tedbirler alınacaktı. Yönetmelik gereği tüketiciyi uyarabilir. Mahkeme kararı yurt içi yurt dışı fark etmez tüm olağan dışı görüşmeler için geçerli.”

 

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN