Back To Top
7 milyon tüketiciye icra takibi

7 milyon tüketiciye icra takibi

7 milyon tüketiciye icra takibi
- A +

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, geçen seneden bu yıla devredilen ve özel firmalar tarafından icra takibi yapılan çeşitli aboneliklerle ilgili 6,5-7 milyon dolayında tüketici dosyası bulunduğunu belirtti.

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, tüketicilere yapılan icra takipleri ile ilgili dernek genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda 2014 yılından bu yıla devredilen ve özel firmalar tarafından icra takibi yapılan çeşitli aboneliklerle ilgili 6,5-7 milyon dolayında tüketici dosyası bulunduğunu savunan Çakar, bunların yüzde 90'ını oluşturan 5,5-6 milyona yakın ilamsız icra takibi dosyasının 3 bin 300 liranın altındaki aboneliklerle ilgili borçları bulunan tüketicileri ilgilendirdiğini kaydetti.

Yüzde 80’i GSM şirketleri tarafından yürütülüyor

Aboneliklerle ilgili 3 bin 300 liranın altında borçları olanlara ilişkin yapılan icra takip işleminin yüzde 80 civarındaki kesiminin yalnızca GSM şirketleri tarafından yürütüldüğüne dikkati çeken Çakar, "Yani, GSM şirketleri tarafından yapılan ve bu yıla devredilen söz konusu icra takibindeki dosya sayısı ise 4,5-5 milyon dolayındadır" diye konuştu.

Çakar, icra takip işlemindeki dosyaların ağırlıklı kesiminin 500-1500 lira arasındaki abonelik borçlarına ait olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Aboneliklerle ilgili 250 lira ve üzerindeki borçlara ilişkin yapılan icra takip işlemi nedeniyle alınan avukatlık gideri, başvuru harcı, dosya masrafı ve tebligat gideri en az 300 lira dolayındadır. 250 lira ve altındaki abonelik borçlarına ilişkin yapılan icra takip işlemi nedeniyle alınan avukatlık gideri, başvuru harcı, dosya masrafı ve tebligat gideri ise 150-200 lira arasındadır. Aboneliklerle ilgili 3 bin 300 liranın altındaki borçlara ilişkin 5,5-6 milyon dolayındaki dosyanın icra takip gideri 1-2 milyar lira arasındadır."

"GSM şirketleri borcun ödenmesi için ön uyarıda bulunmuyor"

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasa'ya göre icra takip işlemi başlatmadan önce borcun ödenmesi için ön uyarıda bulunulması gerektiği halde bu uyarının özellikle GSM şirketleri tarafından yapılmadığını ifade eden Çakar, "İcra daireleri, GSM şirketleri tarafından rant kapısı haline getirilmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin ilgili kararına göre 3 bin 300 liranın altındaki uyuşmazlıklar için icra takibi yapılmadan veya dava açılmadan önce tüketici hakem heyetine müracaat zorunluluğunun getirildiğini hatırlatan Çakar, "Ancak GSM şirketleri başta olmak üzere şirketler tarafından Yargıtay kararına ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna uyulmamaktadır" ifadelerini kullandı.

Bu tür icra takibi işlemlerinin ilgili icra dairesine 7 gün içinde itiraz edilerek, ilamsız icra takip işleminin durdurulabileceğine dikkati çeken Çakar, firmalara Yargıtay kararı ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un gereklerini yerine getirmeleri, tüketici haklarına saygılı olmaları konusunda çağrıda bulundu.

ANKARA/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN