Back To Top
ABD'de fabrika siparişleri 15 ayın en büyük düşüşünü yaşadı

ABD'de fabrika siparişleri 15 ayın en büyük düşüşünü yaşadı

 - Son Güncelleme: 06.12.2018 Perşembe 18:46
ABD\'de fabrika siparişleri 15 ayın en büyük düşüşünü yaşadı
- A +

ABD'de fabrika siparişleri, ekim ayında yüzde 2,1 gerileyerek son 15 ayın en büyük düşüşünü kaydetti. Analistler, gerilemenin imalat sektöründe ivme kaybı yaşandığına işaret ettiğini ve bunun dördüncü çeyreğe ilişkin büyüme rakamlarını olumsuz etkileyeceğini belirtiyor.

ABD Ticaret Bakanlığı raporuna göre, fabrika siparişleri, ekimde önceki aya kıyasla yüzde 2,1 gerileyerek 502,7 milyar dolar oldu. Temmuz 2017’den bu yana en büyük düşüşünü kaydeden siparişlerin yüzde 2,0 azalması bekleniyordu.

Beklenenden fazla gerileyen fabrika siparişlerinde, ulaşım kaleminin yüzde 12 daralarak son bir yılın en kötü performansını göstermesi belirleyici oldu. Ulaşım hariç fabrika siparişlerinin ise ekimde yüzde 0,3 yükseldiği belirtildi.

Aynı dönemde, dayanıklı tüketim mallarına yönelik talebin ise yüzde 4,3 gerilediği bildirildi.

EYLÜL RAKAMLARI REVİZE EDİLDİ

Bu arada, eylül ayına ilişkin fabrika siparişlerindeki artış yüzde 0,7’den yüzde 0,2’ye revize edildi.

Fabrika siparişleri, ABD ekonomisinin yaklaşık yüzde 12'sini oluşturan sanayi sektörünün yakın gelecekteki performansına ışık tutması açısından önem taşıyor.

Analistler, ekimde yaşanan gerileme ve önceki aya yapılan negatif revizyonun imalat sektöründe ivme kaybı yaşandığına işaret ettiğini ve bunun dördüncü çeyreğe ilişkin büyüme rakamlarını olumsuz etkileyeceğini belirtiyor.

İMALAT DIŞI ENDEKSİ YÜKSELDİ

Öte yandan ABD Tedarik Yönetim Enstitüsü'nün (ISM) raporuna göre, imalat dışı ISM endeksi, kasımda önceki aya kıyasla 0,4 puan artarak 60,7 oldu. İmalat harici sektörlerin kasımda önceki aya kıyasla biraz daha hızlı genişlediğine işaret eden veriye yönelik beklenti 59 seviyesindeydi.

Ayrıca, son 13 yılın en iyi ikinci seviyesi olarak kayıtlara geçen imalat dışı ISM endeksi için yapılan anketler, ülkedeki imalat dışı 18 sektörden 17’sinin kasımda büyümeye devam ettiğini ortaya koydu. Aynı dönemde, daralma yaşayan tek sektör “Tarım,Ormancılık, Avlanma ve Balıkçılık” oldu.

HİZMET SEKTÖRÜ BEKLENTİNİN ÜSTÜNDE

IHS Markit tarafından yine bugün açıklanan kasım ayı ABD hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), 54,7 değerini alarak beklentiyi geride bıraktı.

Ekimde 54,8 olarak ölçülen hizmet sektörü PMI’nın kasımda 54,4’e gerilemesi bekleniyordu.

ISM ve PMI verilerinin 50'nin üzerinde değer alması genişlemeyi, 50'nin altında değer alması ise daralmaya işaret ediyor.

WASHINGTON/ AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN