Araç sahiplerine kötü haber! Yüzde 125 zam geldi araçlar satışa çıktı!

Araç sahiplerine kötü haber! Yüzde 125 zam geldi araçlar satışa çıktı!

Arabası olanları yakından ilgilendiren bu haber duyanları üzdü. ÖTV artışından sonra şimdide kasko fiyatlarının yüzde 125 arttırılması yok artık dedirtti. Yeni kasko fiyatlarını görenler araçlarını satmaya karar verirken yeni fiyatlar dudak uçuklattı. İşte, kasko fiyatları hakkında merak edilenler haberimizde yer almaktadır

Son günlerde gündeme gelen kasko fiyatlarındaki artış üzerine aracı olanlar kara kara düşünmeye başladı. Tepkiler günden günde büyürken fiyatlardaki fahiş artışı tartışmalara neden oldu. Kaskoda ki yüzde 125'lik artışın üzerine fiyatlar araştırılmaya başlandı. İşte detaylar...

Kasko fiyatlarında dev yükseliş

Vatandaşların geçen yıl 2500 TL'ye yaptırdığı kasko bu sene 5000 TL olduğu gündeme gelirken yüzde 125'lik zam ise araç sahiplerine zorluk çıkarttı. Bazı özel şirketlerin ise bu artışı yüze 180 üzerinden yaptığı da belirlendi. Geçen senelerde araçlara yapılan2 bin TL'lik kasko ücretlerinin şuan ki hali dudak uçuklattı.

Enflasyonun yüzde 80'lere yerleşmesi üzerine döviz kurundaki değişimler ise devam etmektedir. Asgari ücrete yüzde 70 oranın da yapılan zam sonrasında yedek parça ve işçilik maliyetleri de bir o kadar yükselişe geçti. Yalnızca yedek parça ve işçilik bedellerindeki yükselişin hasar maliyetine etkisi yüzde 90’a olduğu de belirlendi.

Kaskolara yüzde 125 zm

Kasko sigortaları ile beraber sigorta şirketleri ime araç hizmeti verilirken kaza nedenlerinde aracın herhangi bir hasarının giderilmesi ve mağduriyetin önüne geçilmesinde yardımcı olmaktadır.

Piyasa değeri ödeniyor

Araç bedellerindeki artış ise otomatik olarak kasko fiyatlarını de etkilemektedir. Son ii yıl içerisinde ki araç fiyatlarının artışı yüzde 200'e yakın yükselişe geçiş yaptı. İki sene önce 100 bin TL değerinde olan araçlar günümüzde 300 bin TL olarak satışa sunulmaktadır. Kimi araçlarda ki artış yüzde 200 olurken bazılarında ise 300 seviyelerine ulaştı. Artışların bu kadar yükselişte olmasıyla beraber otomobillerde artık yatırım olarak tercih edilmektedir. Araç fiyatlarının artmasıyla beraber geçen sene 200 bin TL'lik aracın kasko bedeli 1500 TL'yken, bugün aynı aracın değeri 450 bin TL'ye yükselince kasko bedeli de haliyle 3000 bin TL'leri görüyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN