29.09.2019  07:59

ASELSAN elektrikli otobüsle yollara çıkıyor

Otobüs üreticisi TEMSA, ASELSAN'ın geliştirdiği elektrikli çekiş sistemlerini üreteceği 2 araçta kullanacak.

+
-

Elektrikli araçlar sağladıkları ekonomik ve konforlu ulaşım ile sıfır karbondioksit salımı dolayısıyla başta gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm dünyada merkezi ve yerel yönetimler tarafından çevreci politikalar çerçevesinde desteklenerek yaygınlaştırılıyor.

Bu gelişme dolayısıyla birçok otomobil ve ticari araç üreticisi elektrikli araç sistemlerine veya elektrikli araçlarda yer alan kritik teknolojilere yöneliyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, ASELSAN da askeri alanda edinilen teknolojik birikimi kullanarak elektrikli araçlarda kritik teknoloji olarak nitelendirilen Araç Kontrol ve Yönetim Sistemi, Araç Çekiş Sistemi, Şarj Sistemi, Araç ve Şebeke Entegrasyonu, Batarya Yönetim Sistemi gibi teknolojileri geliştirdi.

İLK YERLİ OTOBÜS AVENUE

Şirketin, otobüs üreticisi TEMSA ile kurduğu iş birliği sonunda da Türk otomotiv sanayisinin ilk yerli elektrikli otobüsü Avenue EV ortaya çıktı. Otobüs, 2016 yılında kamuoyuna tanıtıldı.

ASELSAN, geçen sürede söz konusu sistemlere ilişkin geliştirme, üretim ve test faaliyetleri sürdürürken, TEMSA da seri üretime hazır 9 metrelik MD9, 12 metrelik Avenue Electron ve Avenue EV olmak üzere 3 ayrı elektrikli modelle bu alandaki çözümlerini çeşitlendirdi.

Tüm bu çalışmalar sonunda, ASELSAN'ın elektrikli çekiş sistemleriyle donatılan yerli elektrikli otobüsler yollara çıkmaya hazırlanıyor.

2020 YILINDA YOLLARDA

ASELSAN ile TEMSA arasında, yurt içi bir mu¨s¸terinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 2 aracın elektrikli çekiş sistemlerinin temin edilmesine yönelik sözleşme imzalandı.

Araçların trafik tescillerinin 2020 yılı başında tamamlanması hedefleniyor.

TÜRKİYE'NİN ENERJİ BAĞIMLILIĞI AZALACAK

Bu gelişme, karbon emisyonunun azaltılması ve Türkiye'nin enerji bağımlılığının düşürülmesi anlamında önem tas¸ıyor.

 

 

DİĞER HABERLER
Salgında zirveyi geride bıraktık
Türkiye'den Kudüs'teki bayrak yakma olayına kınama
Tunceli'de 29 bölge özel güvenlik bölgesi ilan edildi
Pazarlık geleneği 'pazarlık kiti' ile yaşayacak
FETÖ'nün sorumlusu Erdoğan'dır
'Çığlıklarımı duyan koşup geldi'
197 bin lira tazminata mahkum edildi