Asgari ücret yılbaşında ne kadar olacak? AK Parti cephesinden ilk defa rakam verildi: 2023 Asgari Ücret Zammı Son Durum

Asgari ücret yılbaşında ne kadar olacak? AK Parti cephesinden ilk defa rakam verildi: 2023 Asgari Ücret Zammı Son Durum

Yeni yılsa sayılı günler kala milyonlarca çalışan 'Asgari ücret yeni yılda ne kadar olacak?' sorusunu sorgulamaya başladı. 2022 yılında enflasyonun hızla artması ve alım gücünün düşmesiyle asgari ücrete bir yılda iki kez zam yapılmıştı. Peki yeni asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete ne kadar zam gelecek? Beklenen açıklama AK Parti cephesinden geldi! AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, açıklamalarıyla milyonlarca çalışını heyecanlandırdı. İşte detaylar...

Alım gücünün düşmesi ve enflasyonun giderek artmasıyla milyonlarca çalışan yeni yılda asgari ücrete gelecek olan zamma odaklandı. Peki Asgari ücrete yenil yılda ne kadar zam gelecek? Asgari ücrete yüzde kaç zam yapılacak? Beklenen haber AK Parti cephesinden geldi. Ak Parti Genel Merkezi tarafından düzenlenen Türkiye buluşmaları çerçevesinde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, başkanlığında milletvekillerinden oluşan bir heyet Çorum'a geldi. Gazetecilerle bir araya gelerek gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan Demiröz, asgari ücret artışı ve EYT ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK? İLK RAKAM VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yılbaşında asgari ücrette ciddi bir iyileştirme yapılacağının sinyalini vermesi herkesi umutlandırdı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, "İşverenlerimize, KOSGEB ve diğer bütün küçük esnafımıza çeşitli destekler veriyoruz. Öncelikle asgari ücretten başlayım. 5 bin 500 lira net veriyoruz ve işverenler açısından vergiden muafiyet var. Biliyorsunuz 5 bin 500 lira asgari ücret net olunca onun vergisi işverenin sırtında. Birde herkes asgari ücret devleti ilgilendiriyor devlete yük getiriyor zannediyor. Asla öyle bir şey yok. Asgari ücret özel sektörle ilgili hem işçiyi hem de işvereni koruyarak çalışma barışı adı altında normal bir rakam tespit edilmeye çalışılıyor. İkinci dönemde 6. aydan sonraki enflasyonu dikkate alırsanız bu benim şuandaki hesaplamalarıma göre konuşulan bir şey yok, görüşmeler dahi başlamadı ama 7 bin 500 seviyelerinde bir asgari ücret belki onun üstünde düşünülebilir. Dediğimi gibi henüz konuşulan bir durum yok. Özellikle benim tahminim o civarlarda bir asgari ücret ve gelir vergisinden muaf, damga vergisinden muaf işverenler. Onunla beraber onun üstünde ücret alanlarında o limite kadar ki gelirleri yine vergiden muaf olacak. Çok yakın zamanda Kredi garanti fonundan 50 milyar lira tekrar küçük esnafımıza vereceğiz. Yakında açılacak. O nedenle esnafımızın yanındayız. Çarşı pazarda gezerseniz üreticimiz çok sıkıntıda değil. Sadece sabit gelirlilerde emekliler ve asgari ücretlilerde sıkıntı olabilir. Tespitlerini yaptık ve yakında o destekler verilecek. Yeni paketler var. O müjdeleri de cumhurbaşkanımız verecek" ifadelerini kullandı.

k434334-57.jpg

"SORUNLARIN FARKINDAYIZ VE GİDERMEYE ÇALIŞIYORUZ"

2023'e hızla giderken AK Parti'nin sahada olduğunu dile getiren Demiröz, "AK Parti milletin içinden çıkan, millet tarafından kurulan ve milletle birlikte bu ülkeyi idare eden bir parti. 12 milyon üyesi olan ve dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşu olan AK Parti 20 yıldan beri bu ülkeyi başarıyla yönetmiştir. Her türlü sıkıntılara rağmen, engellemelere rağmen, yurt içinden ve yurt dışından yapılan siyasi baskılara rağmen Türkiye 20 yılda 3 kattan fazla büyüdü. Son 2 yılda pandemi ve daha sonra savaş nedeniyle bütün dünyanın içine girdiği ekonomik sıkıntılar diğer problemlerle birlikte ülkemiz bundan etkilendi. Ama bu sıkıntıları giderecek olan yine AK Parti. Kollarımızı sıvadık yılbaşından beri özellikle alt gelir grubunda olan insanlarımıza dair eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz. Alt gelir grubundaki kardeşlerimizin gelirlerini yükselterek Türkiye 2022'de birinci çeyrekte 7.3, ikinci çeyrekte 7.6 büyüyen dünyanın ikincisi olan Türkiye'yi bir an önce ekonomik sıkıntılardan arındırmak ve önceki dönemde dünyada yaşanabilir ülkeler arasında 10. sırada olan ülkemizi daha yukarı taşıyacağız" şeklinde konuştu.

k434334-58.jpg

BAKAN BİLGİN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Asgari ücret düzenlemesi gerçekten tarihsel nitelikte bir adımdır. Devrim diyebileceğimiz şey asgari ücret düzeyinde bütün ücretlilerin gelirlerinin vergi dışı bırakılmasıdır. Bu tarihsel bir şeydir. Kamu çalışanlarının emeklilikleri ek gösterge ile belirleniyor. Onlarla ilgili köklü bir düzenleme yaptık. Kamuda çok büyük bir etkisi oldu. Yılbaşından itibaren geçerli olacak. Kapsamı oldukça geniş tutuldu. Aralık'ta asgari ücret için yeniden masaya oturacağız.

k434343-62.jpg

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret ile ilgili açıklamasında: "Asgari ücret, memur ve emekli maaşları... İnşallah yılbaşında tüm ücretlilerin durumlarını, kayıplarını telafi edecek şekilde gözden geçireceğiz. Hep dediğimiz gibi, hiçbir vatandaşımızın enflasyonun altında ezilmesine izin vermeyeceğiz."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN