Avrupa’daki resesyon çanı imalatı da bozdu

Avrupa’daki resesyon  çanı imalatı da bozdu

Ekim ayında 47,9 değerinde olan Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, kasımda hafif bir düşüşle 47,8 değerini aldı. Bu da Türk imalatçılarının ihracat ikliminde üst üste dördüncü ay bozulmaya işaret etti. Kasımda Avrupa’nın büyük bir bölümünde ekonomik aktivite yavaşladı.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin kasım dönemi sonuçlarını açıklandı. Endekste eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.

12 aylık dönemde dördüncü kez eşik değer 50’nin altında kalan ihracat iklim endeksi ile ilgili yapılan açıklama şöyle: “Ekimde 47,9 olan İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, kasımda hafif bir düşüşle 47,8 oldu ve Türk imalatçılarının ihracat ikliminde üst üste dördüncü ay bozulmaya işaret etti. Talep koşullarındaki zayıflama ılımlı düzeyde olmakla birlikte Haziran 2020’den bu yana en yüksek oranda kaydedildi. Türk imalat sektörü ihracatındaki payı yaklaşık yüzde 7 olan ABD’de üretim kasım ayında belirgin bir şekilde azaldı ve söz konusu düşüş, ağustostan bu yana en yüksek hızda gerçekleşti. Kasımda Avrupa’nın büyük bir bölümünde ekonomik aktivite yavaşladı. Birleşik Krallık, Fransa ve Hollanda, daralmanın ekim ayına göre belirginleştiği ülkeler arasında yer aldı. Almanya, İtalya ve İspanya’da ise hafifleyerek de olsa düşüş devam etti. PMI verilerinin kapsadığı Avrupa ekonomilerinin Türk imalat sanayi ihracatı içerisindeki payı yaklaşık yüzde 39 düzeyinde. Orta Doğu, küresel ekonomide büyümenin merkezi olma özelliğini kasım ayında da sürdürdü. Rapor kapsamında takip edilen beş Orta Doğu ülkesi, imalat sektörü ihracat pazarının yüzde 6’sını oluşturuyor. Bunlar içerisinde en büyük pazar konumunda bulunan BAE’de petrol dışı ekonomik aktivite, kasımda son 10 ayın en düşük oranında da olsa güçlü şekilde artmaya devam etti. Benzer şekilde Katar ve Suudi Arabistan’da büyüme kaydedilirken Lübnan ve Mısır’da ise üretim daralma gösterdi.”

YENİ SİPARİŞLERDE DARALMA SÜRECEK

Hindistan, son üç ayın en yüksek büyüme oranını kaydederek talepteki iyileşmenin kaynaklarından biri olmaya devam etti. Takip edilen ekonomiler içerisinde en keskin üretim daralması Tayvan’da yaşandı. Bu ülkede imalat sanayi üretimi belirgin bir şekilde azaldı ve düşüş eğilimi sekizinci aya ulaştı. Ancak kasımdaki gerileme, ekim ayına göre daha ılımlı düzeyde oldu. İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi’ni değerlendiren S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şunları kaydetti: “Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’ne ilişkin son veriler, yakın dönemde izlenen eğilimlerin devamına işaret etti. Başka bir ifadeyle; Avrupa ve ABD’de ekonomik aktivite daralırken Orta Doğu’da talebin gösterdiği iyileşme, bu durumu kısmen telafi etmeyi sürdürdü. Bununla birlikte, Türk imalatçıları, bazı önemli ihracat pazarlarında yaşanan küçülmelerin derinliği nedeniyle bir süre daha yeni sipariş talebi yönünden zorlanmaya devam edecek gibi görünüyor.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN