Back To Top
Bağdat müşteri oldu domatesin fiyatı uçtu

Bağdat müşteri oldu domatesin fiyatı uçtu

 - Son Güncelleme: 15.03.2019 Cuma 02:33
Bağdat müşteri oldu domatesin fiyatı uçtu
- A +

Domates endeksi yükselişe geçti... Tanzim çadırlarının en önemli kalemlerinden biri olan domateste Irak, alım için yönünü Türkiye’ye çevirince fiyatlar yükseldi. Antalya’nın Kumluca’da üretim fiyatı 24 saat içinde 4.5 TL’den 5.3 TL’ye çıktı. Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan “Düşmesi beklenen fiyatlardaki ardtışın sebebi Irak’ın alım talebi ve üretimdeki artışın bir türlü beklenen seviyeye gelmemesi” dedi.

Antalya’nın Kumluca ilçesinde domatesin üretim fiyatı bir gün içerisinde 4.5 TL’den 5.3 TL’ye yükseldi. Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, bu dönemde düşmesi beklenen sebze fiyatlarının daha da yükselmesini şaşkınlık içerisinde izlediklerini söyledi. Tavşan, üreticilerin malını direkt satışa sunduğu ve Türkiye’de sebze ve meyve fiyatlarının belirlenmesinde kilit rol oynayan halde, ısınan havalara rağmen fiyat düşüşü değil fiyat artışı görüldüğüne dikkat çekti.

Domates fiyatlarının son bir gün içerisinde yüzde 32’lere varan oranlarda arttığına işaret eden Tavşan, bu durumun üretimde beklenen artışın bir türlü gerçekleşememesiyle Irak’tan gelebilecek talepten kaynaklandığını belirtti. 12 Mart’ta halde kilosunu 2 lira 80 kuruştan satışa sunduğu domatesin fiyatı, 13 Mart’ta 4 lira 70 kuruşa kadar yükseldi.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN