Mehmet Ali Verçin: Türkiye'nin kurtulma ihtimali yok | Bakkal Hesabıyla Ekonomi

İktisatçı Mehmet Ali Verçin, KARAR TV'nin ilgiyle takip edilen programı 'Bakkal Hesabıyla Ekonomi'de ekonomi gündeminde olup bitenleri paylaştı. Verçin, Türkiye ekonomisinin düzelme ihtimalini masaya yatırdı. "Türkiye'de enflasyon son bulmadan Türkiye'nin kurtulma ihtimali yok" diyen Verçin, enflasyonu düşürmenin tek yolunun, cari açığı düşürmek olduğunu söyledi.

DEMET İLCE | KARAR

KARAR gazetesi yazarı, iktisatçı Mehmet Ali Verçin, 'Bakkal Hesabıyla Ekonomi' programında ekonomik verileri, en basit şekilde aktarmaya devam ediyor. Verçin, Türkiye ekonomisinin kötü gidişatını ele aldı ve ihtimalleri sıraladı.

"TÜRKİYE'NİN KURTULMA İHTİMALİ YOK"

Türkiye'de en büyük ekonomik sorunun, enflasyonun yüksek olması olduğunu söyleyen Verçin, enflasyon düşmeden Türkiye'nin kurtulma ihtimalinin olmadığını söyledi:

"Türkiye'nin en büyük sorunu nedir? Türkiye ekonomisinin kendi yoluna girmesi ile ilgili olarak en büyük engel nedir? Ben dahil hepimiz ittifak halinde diyoruz ki 'Türkiye'de enflasyon düşürülmeden ekonominin yoluna girme ihtimali, Türkiye'nin kurtulma ihtimali yok. Türkiye'de enflasyonu düşürme politikaları bir türlü sonuca varamıyor. Neden? Esas soru bu. Devletin, imalat sanayisini güçlendirmek için 5 yıl boyunca her şeyinden kısıp, oraya yatırması lazım. Bunu yapacak bir güç yok. Enflasyonu düşürmek için cari açığı düşürmek lazım. Daha az ithalat ve daha çok ihracat yaparak cari açığı kapatmalıyız. Tek yol, daha fazla üretim yapmak."

"YERLİ MAL DAHA ÇOK ÜRETİLİRSE SORUNLAR AŞILIR"

"Türkiye'de insanlar tüketmeye başlayınca, tükettikleri sanayi ürünlerinin yüzde 66'sı ithal ürünler oluyor" diye konuşan Verçin, daha çok ihracata şöyle dikkat çekti:

"Tüketilen sanayi ürünleri içinde, yüzde 70'i yurt içi üretilen, yüzde 30'u ithal üretilen ürünler olsa sorunların çoğu aşılır. Her sene yaklaşık olarak, 28 milyar dolarlık tüketim mal ithal ediliyor. Türkiye, yılda 33 milyar dolar sermaye malı ithal ediyor."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (10)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
10 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN