Back To Top
Beyaz eşya artık lüks değil

Beyaz eşya artık lüks değil

 - Son Güncelleme: 22.10.2019 Salı 00:40
Beyaz eşya artık lüks değil
- A +

TÜRKBESD Başkanı Dinçer “Sektörümüz, iç pazardaki daralmaya karşın yüzde 75 oranındaki güçlü ihracatı sayesinde üretim kapasitesini koruyor” ifadelerini kullandı. İhracatın korunması için bazı düzenlemelere ihtiyacın olduğunu aktaran Dinçer “Beyaz eşya artık lüks tüketim maddesi olmaktan çıktı. ÖTV, beyaz eşyadan tamamen kaldırılmalı” dedi.

SERHAT SOYKAN

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) beyaz eşya sektörünün ilk 9 aylık verilerini açıkladı. Buna göre, yılın 9 ayında iç pazardaki satışlar, geçen yılın aynı döneme göre adet bazında yüzde 10 daralırken, sektör, iç satışlardaki daralmayı ihracat ile dengeledi. İhracat, geçen yılın ocak-eylül dönemine göre yüzde 1 arttı, üretim ise yüzde 2 azaldı. TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer “Sektörümüz, iç pazardaki daralmaya karşın yüzde 75 oranındaki güçlü ihracatı sayesinde üretim kapasitesini koruyor. Ancak uluslararası rekabet gücümüzü koruyabilmek için üretim ve Ar-Ge teşvikleri, vergi muafiyetleri gibi bazı düzenlemelere ihtiyaç var” ifadelerini kullandı. Dinçer, sektörün güçlü ihracatı sayesinde üretim kapasitesini koruduğunu, istihdam için direndiğini belirterek, şunları kaydetti: “Beyaz eşya sanayi üretimi, ekonomik dalgalanmalardan dayanıklı tüketim grubunun geneli kadar etkilenmiyor.

Beyaz eşya ihracat hacmimiz 2018 sonu itibarıyla yaklaşık 20 milyon adet seviyesine ulaştı. İhracat hacmimiz sürekli artarken, yaptığımız Ar-Ge yatırımlarıyla cari dengeye pozitif etkimiz yıllar itibarıyla artış gösteriyor. Türkiye beyaz eşya sektörü, Ar-Ge, patent, uluslararası marka yönetimi, tedarik zinciri yönetimi anlamında da ülke ortalamasının üzerindedir.” Brexit sürecine değinen Dinçer, sektörün en fazla ihracat yaptığı ülke olan İngiltere’deki gelişmelerden etkilenebileceğini vurguladı. Dinçer, İngiltere’ye olan ihracatın korunması için de bazı düzenlemelere ve ihracat teşviklerine ihtiyaç duyulduğunu aktararak “Geçen yıl devreye giren ve haziran sonuna kadar geçerli olan ÖTV sıfırlanması uygulaması, sektöre önemli bir destek oldu. Beyaz eşya artık lüks tüketim maddesi olmaktan çıktı. ÖTV, beyaz eşyadan tamamen kaldırılmalı” değerlendirmesinde bulundu.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN