Back To Top
DASK, 20 milyar TL hasar ödeyebilme kapasitesine sahip

DASK, 20 milyar TL hasar ödeyebilme kapasitesine sahip

 - Son Güncelleme: 30.09.2019 Pazartesi 10:53
DASK, 20 milyar TL hasar ödeyebilme kapasitesine sahip
- A +

DASK, olası bir depremde sigortalılara, 20 milyar TL tutarında hasar ödeyebilme kapasitesine sahip olduklarını duyurdu.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), operasyonel hazırlıkların yanı sıra muhtemel depremlere karşı hasar ödeme gücünü de artırmaya devam ettiklerini, sigortalılara verdikleri teminat boyutu ile uyumlu olarak büyük bir deprem karşısında birikmiş deprem rezervi ve reasürans imkanları sayesinde 20 milyar TL tutarında hasar ödeyebilme kapasitesine sahip olduklarını duyurdu.

HER 2 EVDEN BİRİ GÜVENCEDE

DASK'tan AA'ya yapılan açıklamada, büyük Marmara depreminin yaşandığı 1999 yılından bu yana artarak devam eden sigortalılık oranının Türkiye genelinde yüzde 53'e ulaştığı, bunun da "her 2 evden birini Zorunlu Deprem Sigortası'yla güvenceye aldıklarını" gösterdiği kaydedildi.

Açıklamada, Zorunlu Deprem Sigortalılık oranı en yüksek iller arasında özellikle deprem geçirmiş illerin yer aldığı belirtilerek, "İstanbul'da sigortalılık oranının yüzde 63'e ulaştığı görülüyor." denildi.

"BUGÜNE KADAR 200 MİLYON LİRA ÖDEDİK"

DASK'ın, kuruluşundan bu yana meydana gelen depremlerin Zorunlu Deprem Sigortası poliçesine sahip konutlarda neden olduğu küçük, orta ya da büyük düzeyde hasarlara 200 milyon liraya yakın hasar ödemesi yaptığı aktarılan açıklamada, Van depreminden sonra çok kısa bir sürede hasar ödemelerine başlayarak toplamda 135 milyon lira hasar ödemesi gerçekleştirildiği bildirildi.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN